Pierwsze skargi pracowników zdalnych

Komisja Stosunków Pracy (WRC) otrzymała już pięć skarg związanych z pracą zdalną lub elastyczną od czasu wprowadzenia „prawa do żądania pracy zdalnej lub elastycznej”, co miało miejsce niecałe dwa miesiące temu.

W dniu 7 marca rząd wprowadził to prawo i opublikował kodeks postępowania opracowany przez WRC. Pracodawcy i pracownicy mają obowiązek uwzględniać kodeks przy rozpatrywaniu wniosków o pracę zdalną, a muszą także wziąć pod uwagę kodeks w przypadku rozwiązania elastycznej umowy o pracę. Pracownicy mają natomiast możliwość skierowania sprawy do WRC, jeśli pracodawca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, a kodeks postępowania będzie dopuszczony jako dowód w postępowaniu przed Sądem Pracy lub WRC.

Dane przekazane przez Departament Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia pokazują, że do 23 kwietnia pięć osób złożyło do WRC skargi dotyczące pracy zdalnej lub elastycznej. Rzecznik Departamentu Przedsiębiorczości powiedział:

– Skargi zostaną rozpatrzone przez urzędnika orzekającego i, jak w przypadku wszystkich spraw, zostaną opublikowane na stronie internetowej WRC.

Kodeks postępowania został opracowany przez WRC w porozumieniu ze związkami zawodowymi i organami przedstawicielskimi pracodawców. Wyjaśnia więc sposób składania wniosków oraz ramy czasowe i okresy wypowiedzenia, a także wymogi dotyczące prowadzenia dokumentacji. Kodeks stanowi równocześnie, że pracodawca, który otrzyma wniosek o pracę zdalną, musi rozpatrzyć tę prośbę, mając na uwadze potrzeby swojej firmy i potrzeby pracownika.

W przepisach o pracy zdalnej lub hybrydowej czytamy:

– Pracodawca powinien rozpatrzyć wniosek o pracę zdalną w sposób obiektywny, uczciwy i rozsądny.

Prawo do żądania pracy zdalnej i elastycznej są częścią ustawy o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym, która została uchwalona w kwietniu 2023 r.

Uruchomienie prawa rodziców i opiekunów do pracy elastycznej było ostatnim krokiem w transpozycji dyrektywy UE, a dotyczącej równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. W listopadzie 2023 r. Komisja Europejska ostrzegła, że ​​Irlandii grozi kara za brak pełnego wprowadzenia tej dyrektywy.

Firma z branży kadr „Peninsula Ireland” stwierdziła, że ​​otrzymanie pierwszych skarg dotyczących pracy zdalnej przez WRC pokazuje, jak ważne jest, aby przedsiębiorstwa przestrzegały nowych przepisów. Dyrektor operacyjna w Peninsula Ireland Moira Grassick powiedziała:

– Pracodawcy muszą pamiętać, że obowiązują ich wymogi prawne dotyczące prawa pracowników do żądania elastycznych warunków pracy zdalnej. Nie oznacza to, że pracodawcy mają obowiązek akceptować wnioski. Udzielając odpowiedzi, muszą jednak pamiętać o pewnych wymogach, takich jak okresy wypowiedzenia, czas reakcji, prowadzenie dokumentacji i o tym, co musi zawierać odpowiedź na wniosek, aby zachować zgodność. Przygotowanie i wiedza są kluczem do włączenia tej nowej rzeczywistości prawnej do praktyk biznesowych i komunikacji z pracownikami.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Domenico Loia on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Na Electric Picnic w
Nowy bank w Irlandii