PESCO vel NATO albo śmierć?

Irlandzki rząd z dużą mocą podkreśla, że bezpieczeństwo wyspy jest dla niego najważniejsze, a i sugeruje, że należy zmienić taktykę, jaką prezentuje się w kraju od lat.

Nie oznacza to nic innego, jak wypchnięcie Irlandii z neutralności, a takie stanowisko prawie oficjalnie prezentuje już premier Leo Varadkar i wicepremier Micheál Martin. To wynika ze słów m.in. tego ostatniego polityka, który powiedział, że „bezpieczeństwo cybernetyczne i morskie, to dwa obszary, w których Irlandia mogłaby współpracować z PESCO”.

W komentarzach do tej wypowiedzi słychać jednak, że to wstęp do wejścia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a takiej zgody w społeczeństwie nie ma.

Podczas konferencji (Forum Konsultacyjne) bezpieczeństwa, jaka odbywa się w Irlandii, doszło też do pewnego incydentu i podczas wypowiedzi wicepremiera Martina, przeciwnicy porzucenia irlandzkiej neutralności rozwinęli transparent z napisem „Wojny NATO. Miliony zabitych”. Skandowano też hasła „Nie dla NATO”.

Co ważne, wiele ugrupowań politycznych sprzeciwia się polityce obecnego rządu, a i zapowiada, że nie będzie ich zgody na odejście od neutralności kraju. Większość organizacji pozarządowych, aktywiści i mniejsze partie polityczne mówią również, iż większa część irlandzkiego społeczeństwa jest za utrzymaniem neutralności wyspy, a zmiany w tym zakresie, o ile miałyby nastąpić, powinny być poprzedzone ogólnokrajowym referendum.

Przeciwnicy odejścia od neutralności kraju zyskali też poważnego sojusznika, a tym jest prezydent Republiki Irlandii Michael Daniel Higgins, który w ubiegłym tygodniu dobitnie stwierdził, że jako głowa państwa, nie godzi się na zmianę statusu obronnego wyspy.

Wydarzenia w kraju wskazują więc na to, że rząd próbować będzie, wciągnąć Irlandię do któregoś z sojuszy wojskowych, więc albo do jednostki współpracy obronnej Unii Europejskiej PESCO, albo nawet do NATO. W planach rządu może być również przystąpienie do PESCO, a kolejnym krokiem włączenie się do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Istotne w tej sprawie jest, że ani jeden, ani też drugi wariant, nie jest do zaakceptowania przez mieszkańców Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Marek Studzinski on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Do Paryża polecimy
100 miejsc pracy w R