PE zwiększy niezależność mediów i dziennikarzy?

Dzisiaj Parlament Europejski głosować ma proponowaną ustawę o zwiększeniu niezależności mediów i bezpieczeństwie dziennikarzy.

Będzie to nowelizacja istniejących przepisów, a zakazywać ma instalowania na telefonach dziennikarzy oprogramowania szpiegującego, ale też montowania ich na innych urządzeniach, jakimi podczas pracy posługują się dziennikarze. Wyjątek stanowić będą jednak przypadki, które określono jako działania w ramach poważnych przestępstw i jeżeli w grę wchodzić będzie bezpieczeństwo narodowe.

Z tymi wyjątkami nie chcą zgodzić się stowarzyszenia dziennikarzy z Unii Europejskiej, w tym z Polski oraz Irlandii, a wezwano posłów do PE, aby zakaz montowania urządzeń i programów szpiegujących na urządzeniach elektronicznych, jakimi posługują się dziennikarze, obowiązywał bez wyjątków.

Podstawą działań nowej ustawy o wolności dziennikarskiej stanie się Europejski Akt Wolności Mediów i o ile zostanie przyjęty, znacznie zwiększy niezależność mediów, w tym organizacji medialnych, a także zwiększy tzw. krajobraz medialny. Poprawi się w ten sposób przejrzystość prawa w zakresie własności i nadzorów właścicielskich, ograniczona zostanie reklama publiczna, więc media, nawet te narodowe, uniezależnią się w większym stopniu od państw, w których działają.

Eurodeputowany z Fianna Fáil Barry Andrews powiedział, że jego zdaniem, ustawa zostanie przyjęta, co wynika ze wcześniejszych opinii parlamentarzystów, a grupa Renew Europe poprzez nowy akt prawny, chociaż ma pewne zastrzeżenia. Renew Europe uważa, że całkowity zakaz stosowania oprogramowania szpiegującego na urządzeniach elektronicznych wykorzystywanych przez dziennikarzy, prowadziłby do skargi prawnej i potencjalnie do opóźnienia wprowadzenia przepisu w życie.

Europoseł Barry Andrews dodaje, że wykorzystanie oprogramowania szpiegującego w poważnych przestępstwach i w przypadku obaw o bezpieczeństwo narodowe, nadzorowane będzie przez sądy i będzie też podlegać pełnej kontroli sądów krajowych.

Jeśli Parlament Europejski przyjmie dziś ostateczne stanowisko w sprawie proponowanej zmiany prawa, rozpoczną się negocjacje z Radą Europejską, aby uzgodnić ostateczny tekst, zanim stanie się on prawem UE.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Maxim Ilyahov on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Uwaga na falę upał
Strajk adwokatów ws