Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

PE zatwierdzi przepisy o sztucznej inteligencji

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dzisiaj w Parlamencie Europejskim zatwierdzone mają być przepisy regulujące na terenie Unii Europejskiej możliwość rozwoju i używania sztucznej inteligencji.

Ustawa stanie się pierwszą taką w UE, a jak wynika z dotychczasowych opinii parlamentarzystów, nie wydaje się, aby były problemy z jej przyjęciem. Prawo dotyczące sztucznej inteligencji (AI) wymagać ma, aby wszelkie jej narzędzia spełniały odpowiednie wymogi, w tym stały się ogólnego przeznaczenia, ale i miały przejrzyste zasady użytkowania oraz zbierania danych, zanim jeszcze wprowadzone zostaną na rynek. Ważne jest również, że istniejące modele AI zmuszone będą, aby w krótkim czasie dostosować się do nowych wymogów UE.

Wprowadzone zostaną też kategorie ryzyka, więc pojawią się trzy sekcje, a do tych włączane będą wszelkie narzędzia AI, jakie funkcjonują w Unii Europejskiej.

Jak mówili pomysłodawcy tego projektu ustawy, uczynić ma z AI narzędzie godne zaufania i bezpieczne dla użytkowników, a takimi zasadami kierować się ma każdy model sztucznej inteligencji.

Jednym z ważniejszych punktów nowych regulacji stanie się ten, który mówi o używaniu AI w infrastrukturze krytycznej, ale też w pracy organów ścigania i w narzędziach używanych podczas wyborów, bo zanim zaczną być używane, będą musiały przejść rygorystyczną ocenę, a następnie będą monitorowane.

Zakazane zostaną natomiast aplikacje sztucznej inteligencji, które stwarzają wyraźne ryzyko dla praw podstawowych – takie jak systemy biometryczne oparte na cechach wrażliwych, punktacja społeczna lub sztuczna inteligencja wykorzystywana do manipulowania ludzkimi zachowaniami.

Prawo będzie również regulować wykorzystanie przez rządy sztucznej inteligencji w nadzorze biometrycznym, a także w systemach takich jak ChatGPT. Podstawowe modele, takie jak ChatGPT, oraz systemy AI ogólnego przeznaczenia będą musiały spełniać wymogi w zakresie przejrzystości przed wprowadzeniem ich na rynek. Należą do nich m.in.: sporządzanie dokumentacji technicznej, przestrzeganie unijnego prawa autorskiego oraz rozpowszechnianie szczegółowych podsumowań treści wykorzystywanych na szkoleniach. Zgodnie z prawem chatboty i oprogramowanie AI, które potrafią tworzyć zmanipulowane narracje i obrazy, takie jak deepfakes, będą musiały wyraźnie wykazać, że ich treści są generowane przez sztuczną inteligencję.

Jeżeli przepisy, które są następstwem prawie dwóch lat negocjacji, zostaną przyjęte przez posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze dziś, wejdą w życie do końca tego miesiąca.

Państwa członkowskie będą miały natomiast rok na wywiązanie się z obowiązków dotyczących wprowadzenia zasad dla sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia i dwa lata w przypadku modeli wysokiego ryzyka.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Hitesh Choudhary on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version