Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

PBP chce całkowicie darmowego transportu publicznego

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zmianom klimatycznym przeciwdziałać będzie całkowicie darmowy transport publiczny, powiedziała posłanka People Pefore Profit.

To oczywiste, mówiła dalej posłanka Bríd Smith, że bezpłatny transport publiczny w miastach i poza nimi, będzie ważnym krokiem na drodze do zerowej emisji gazów cieplarnianych, więc ważne jest, aby rząd podjął w tym zakresie radykalne kroki.

Bríd Smith mówi:

– Transport odpowiada za 40% naszych emisji w tym kraju i poza nim. Dlatego obserwujemy rosnącą liczbę miast i jurysdykcji na całym świecie [wprowadzających] bezpłatny, częsty transport publiczny. Uwolnienie od opłat transportu publicznego zachęci ludzi do zmiany sposobu życia, zamiast zmuszać ich do tego za pomocą środków nacisku. Zachęci ich do zmiany ich osobistego zachowania w sposób, który jest dla nich pozytywny i korzystny. Myślę, że darmowy [i] częsty transport jest naprawdę oczywisty i jest czymś, co w kraju tej wielkości moglibyśmy wprowadzić jutro rano. Oczywiście częstotliwości i poprawy infrastruktury transportu publicznego nie da się zrobić szybko, ale moglibyśmy zacząć to robić w tym samym czasie, co uwolnienie transportu publicznego i zabranie ludzi z samochodów.

People Before Profit chce, aby polityka dotyczyła wszystkich środków transportu publicznego i uważa, że ​​byłaby popularna nawet na obszarach wiejskich w Irlandii, gdzie ludzie poruszają się głównie samochodami.

Bríd Smith dodaje:

– Wcześniej już mówiłam, że byłam niedawno w West Cork – małym półwyspie – na Bearra, gdzie wprowadzono lokalne połączenie, które często kursuje w górę i w dół półwyspu między małymi wioskami i miasteczkami. Jest bardzo, bardzo popularne wśród miejscowej ludności i jest praktycznie darmowe, a korzystają z niego emeryci lub osoby niepełnosprawne. Opłaty są również bardzo, bardzo niskie, ale wyobraź sobie, że to było bezpłatne i częste w całym kraju.

W 2022 r., w ramach szeregu środków mających na celu rozwiązanie kryzysu związanego z kosztami utrzymania, niemiecki rząd wprowadził bilet w wysokości 9 euro, który umożliwiał obywatelom nieograniczone podróżowanie koleją przez miesiąc. W badaniu tej polityki oszacowano, że zmniejszyła ona emisję dwutlenku węgla o 1,8 miliarda ton, ale zmniejszyła też liczbę podróży samochodem o 10%.

*

Od lat jestem zwolennikiem darmowego transportu publicznego, a stało się to w chwili, gdy w 2008 roku dotarłem do danych z „trójmiasta” w Japonii, czyli Tajimi, Toki i Mizunami, gdzie władze postanowiły wprowadzić pilotażowy program darmowego transportu. Właśnie w tych miastach cały transport publiczny stał się darmowy i w zaledwie pół roku ilość samochodów na ulicach tych trzech miast zmniejszyła się o prawie połowę. Po roku od rozpoczęcia programu drogowe czujniki, jakie rozmieszczone zostały w newralgicznych punktach, wykazały, że ilość prywatnych samochodów spadła o 62%. Wzrosła również o prawie 57% ilość osób korzystających z darmowego transportu miejskiego i dalekobieżnego między tymi miastami.

Wówczas uznałem, że to najlepszy z możliwych pomysłów, więc mógłby zostać wprowadzony również w Europie. W przypadku Irlandii widzę jednak wiele ograniczeń, bo na wyspie potrzeba będzie dużo czasu, żeby to wszystko zadziałało. Można powiedzieć, że oprócz zmiany podejścia politycznego, kolosalnego rozwoju linii tramwajowych, autobusowych, autokarowych i pociągowych, potrzebna jest zmiana myślenia u mieszkańców Irlandii.
Jest jeszcze jeden istotny czynnik, który wpływać będzie na długie przechodzenie Irlandii na popularny transport publiczny, a tym jest pogoda.

Uważny obserwator tutejszych miast z całą pewnością zauważył, że podczas opadów deszczu, ilość samochodów na ulicach wzrasta w sposób drastyczny, a i wydłuża się czas oczekiwania na taksówki. Tym samym irlandzka aura będzie czynnikiem hamującym korzystanie z darmowego transportu publicznego, o ile nie stanie się on powszechnie dostępny i nie będzie na tyle dużej ilości linii, by nie trzeba było przemierzać pieszo długich odcinków do przystanku.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Photo by Michal Pokorný on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version