Parlament Europejski przyjmuje radykalne rozporządzenie mające na celu ograniczenie zanieczyszczeń mikroplastikiem
Członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI), wypowiadał się po przyjęciu nowego rozporządzenia, którego celem jest zapobieganie stratom granulatu tworzyw sztucznych i ograniczanie zanieczyszczenia mikrodrobinami plastiku.
Poseł i kandydat do Parlamentu Europejskiego Billy Kelleher powiedział:
– Nasza planeta tonie w plastiku. W Parlamencie Europejskim posłowie zdecydowali się podjąć działania mające na celu ograniczenie wpływu na środowisko. Każdego roku w ten sposób marnuje się aż 184 ton granulatu tworzyw sztucznych. To nie może być kontynuowane. Nasza planeta po prostu tonie w plastiku.
– To rozporządzenie ma na celu zapewnienie dwóch rzeczy – odpowiedniego ustanowienia modeli biznesowych o obiegu zamkniętym w celu ograniczenia odpadów, a po drugie ograniczenie emisji mikroplastików do środowiska o 30% do 2030 roku.
– Niniejsze rozporządzenie stanowi istotny krok w walce z zanieczyszczeniami mikroplastikami w skali europejskiej, poprzez rozwiązanie problemu strat granulatu tworzyw sztucznych (surowca do produkcji tworzyw sztucznych otrzymywanego z petrochemii).
– Potrzebujemy środków zapobiegawczych, aby załatać ubytki w przypadku wycieków i strat podczas produkcji tworzyw sztucznych oraz ich transportu, przechowywania i recyklingu. Co ważniejsze, to rozporządzenie obejmuje cały łańcuch wartości i obejmuje wszystkie rodzaje transportu, w szczególności transport morski. Rozporządzenie nie dotyczy tylko przyszłości. Proponuje zająć się istniejącym zanieczyszczeniem poprzez umożliwienie państwom członkowskim wykorzystania części kar w celu wsparcia projektów usuwania zanieczyszczeń.
– Będą jasne wymagania dotyczące opracowania planu oceny ryzyka dla producentów i przewoźników. Wymogi dotyczące certyfikacji obiektów obsługujących granulaty tworzyw sztucznych, jasne oznakowanie pojemników do przechowywania i transportu, korporacyjne programy szkoleniowe w zakresie zapobiegania stratom peletu, monitorowania, raportowania i technologii czyszczenia.
– Delegacja Fianna Fáil z dumą poparła to ważne rozporządzenie i rozpoczęła podejmowanie niezbędnych i ważnych kroków w celu pozbycia się naszego środowiska strat w postaci granulatu tworzyw sztucznych.
Opr. Bogdan Feręc
Źr. MEP Billy Kelleher