To prawdopodobne w tym roku, ponieważ grupy antyimigracyjne i skrajna prawica ma wykorzystać Dzień Świętego Patryka, aby szeroko zaprezentować swój sprzeciw wobec polityki rządu.
Mówi się, że niektóre grupy biorące udział w paradach z okazji dnia patrona Irlandii, te mogą wykorzystać do swoich celów, więc prezentować transparenty, które jasno wskazywać będą ich poglądy. Już teraz znaleźć można w internecie strony, które wskazują, że w Dublinie, Cork, Galway, Kerry, Kildare i Tipperary, parady staną się areną prezentowania sprzeciwu wobec przyjmowania imigrantów na wyspę, a takie protesty mogą mieć miejsce też wszędzie tam, gdzie mieszkańcy nie zgadzają się na zakwaterowanie na ich terenach uchodźców i azylantów.
Takie wnioski organizatorzy wysnuli na podstawie zgłoszeń, jakie wpłynęły w zakresie uczestników parad, bo zarówno organizacje, jakie chcą w nich wziąć udział, a i nazwiska osób, łączone są z organizatorami protestów antyimigracyjnych i skrajną prawicą.
W kraju pojawiło się również wezwanie, aby organizatorzy parad, szczegółowo przyjrzeli się zgłoszeniom i o ile uznają to za stosowne, odmówili w nich udziału osobom powiązanym ze skrajną prawicą oraz działaczom antyimigracyjnym. Pragnący zachować anonimowość działacz na rzecz integracji powiedział natomiast:
– Parady z okazji Dnia Świętego Patryka mają być świętem wszystkiego, co dobre i pozytywne w Irlandii. Parady mają na celu gromadzenie ludzi, aby świętować nasze kluby, stowarzyszenia, szkoły i kulturę. Z pewnością nie zostały zaprojektowane, aby oferować platformę każdemu, kto chce promować podziały, nienawiść, a nawet rasizm w naszych społecznościach. Możliwość zranienia i obrazy uczuć jest absolutnie ogromna.
Z informacji płynących od władz lokalnych wiemy natomiast, że kilka miast odrzuciło już zgłoszenia od grup związanych ze skrajną prawicą i sprzeciwiających się migracji, a uznano, że nie kwalifikują się do uczestnictwa. W tym roku organizatorzy parad mieli też wprowadzić rygorystyczne zasady, jakie trzeba spełnić, aby stać się uczestnikiem parady, co zablokowało możliwość uczestniczenia w nich niektórych grup. Komitety ds. parad współpracują w tej kwestii z Gardą, która ma szczegółowe informacje na temat skrajnej prawicy i grup antyimigranckich.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Sophie Popplewell on Unsplash