Papierosy dla 21-latków i osób starszych
Zielona Wyspa stawia kolejny krok w walce z uzależnieniem od tytoniu, co oznacza, że zaostrzy prawo w tej kwestii, zakazując sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom poniżej 21 roku życia.
Może to zmniejszyć ilość osób, które zaczynały palić, jako kilkunastolatkowie nawet o kilkanaście procent – powiedział minister zdrowia Stephen Donnelly. Minister przedstawił swój projekt ustawy posłom, a spodziewa się, że zostanie on przyjęty bez problemów. W nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia mówi się, że minimalny wiek uprawiający do zakupu wyrobów tytoniowych, wynosić powinien w Irlandii 21 lat.
Stephen Donnelly dodał, iż nowe przepisy, jakie zaproponował, staną się „przejściem do fazy końcowej w wojnie z tytoniem”.
Minister zdrowia Stephen Donnelly:
– Te przepisy, które zawierają zapisy przewidujące surowe kary, jasno pokazują, że zbliżamy się do końca naszej wojny z tytoniem do palenia.
– Irlandia od dawna jest światowym liderem w walce z tytoniem, począwszy od zakazu palenia w miejscu pracy wprowadzonego w 2004 r., a skończywszy na szeregu środków, w tym ograniczeniach dotyczących sprzedaży, reklamy i pakowania wyrobów tytoniowych, aby uczynić je mniej atrakcyjnymi i mniej dostępnymi dla młodych ludzi.
– Z danych międzynarodowych wiemy, że podniesienie minimalnego wieku sprzedaży wyrobów tytoniowych do 21 lat prawdopodobnie zniechęci nastolatków do rozpoczynania palenia i prawdopodobnie doprowadzi do 12 proc. spadku rozpowszechnienia palenia.
– Żeby chronić naszą młodzież, nadal dążymy do osiągnięcia celu, jakim jest Irlandia wolna od tytoniu.
Jeżeli przepisy zostaną uchwalone, a oczekuje się, że będzie to miało miejsce jesienią tego roku, w życie zostaną wprowadzone w lutym 2028 roku.
Kary, o jakich wspomniał podczas prezentacji ustawy minister Donnelly, nakładane mają być na osoby, które sprzedawać będą wyroby tytoniowe osobom poniżej 21 roku życia, a wynosić do 4000 €. O ile sąd uzna inaczej lub w przypadku recydywistów, wymiar sprawiedliwości będzie mógł zastosować również znacznie wyższą karę grzywny lub pozbawić taką osobę wolności na sześć miesięcy. Możliwe stanie się też w wyjątkowo rażących przypadkach naruszeń prawa połączenie obu kar, więc grzywny i pozbawienia wolności.
Bogdan Feręc
Źr. Oireachtas TV
Photo by Vlad Legun on Unsplash