Z danych opublikowanych przez Gas Networks Ireland wynika, że w lipcu w kraju zużyto znacznie mniej gazu, niż było to w tym samym okresie ubiegłego roku, a i udało się wyprodukować rekordowo dużo energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
Lipcowe zużycie gazu w porównaniu z rokiem poprzednim spadło o 20%, a redukcja w skali miesięcznej, więc w stosunku do czerwcowej wyniosła 8%. Popyt na gaz w zakresie mieszkaniowym spadł o 46%, w sektorze biurowym o 32%, a edukacji o 31%. Gaz w lipcu generował 48% energii elektrycznej w Irlandii, co oznacza spadek w ciągu miesiąca o 17%, a w rok spadek ilości produkowanej energii elektrycznej z gazu obniżył się o 23%.
Energia odnawialna w sieci energetycznej Zielonej Wyspy wygenerowała 35% całej, jaka trafiła do sieci, a wiatr przyczynił się do wyprodukowania 78% całego prądu, jaki płynął do irlandzkich domów i firm. To jeden z najwyższych poziomów, jaki udało się do tej pory osiągnąć, a firmy energetyczne spodziewają się, że ilość prądu uzyskiwanego z zasobów odnawialnych, będzie jeszcze wyższa w okresie jesiennym i zimowym.
Ma to związek głównie z siłą wiatru, jaka potrzebna jest do napędzania śmigieł turbin wiatrowych.
W ujęciu ogólnym z węgla w Irlandii wyprodukowano ogółem 3% energii elektrycznej, ale w szczycie produkcyjnym ilość prądu pozyskiwanego z wykorzystaniem węgla sięgnęła 13%.
W lipcu miesiąc do miesiąca popyt na sprężony gaz ziemny wzrósł o 26%, natomiast w ujęciu rocznym o 7%.
Jak powiedział pełniący obowiązki dyrektora ds. strategii i regulacji w Gas Networks Ireland Brian Mullins, rozwój systemów produkujących energię z wiatru „jest imponujący”, a stale będzie wzrastał, by w konsekwencji uniezależnić się od innych źródeł pozyskiwania energii.
Bogdan Feręc
Źr: PA Media
Photo by Appolinary Kalashnikova on Unsplash