Oświadczenie prezydenta Higginsa w sprawie trwającej przemocy na Bliskim Wschodzie

Prezydent Michael Daniel Higgins od początku izraelsko-palestyńskiego konfliktu nie ukrywa swoich opinii w tej sprawie, a i wzywa do rozwiązań na drodze pokojowej.

Zdanie prezydenta wielokrotnie słyszane było na arenie międzynarodowej, a nawet naraził się poprzez swoje wypowiedzi na krytykę ze strony przedstawicieli Izraela, co jednak nie wpłynęło na sposób, w jaki widzi kwestię palestyńską.

W najnowszym oświadczeniu prezydenta Michaela D. Higginsa czytamy:

Należy zająć się ciągłą, przerażającą liczbą ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej w Gazie i Izraelu. Powinno to dotyczyć nas wszystkich. Przemoc ze strony podmiotów niepaństwowych i państwowych należy opisywać w kategoriach tego, czym jest – naruszeniem prawa międzynarodowego. Jeżeli prawo międzynarodowe ma być przestrzegane, ważne jest uwolnienie zakładników i wprowadzenie natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni.

W obliczu tej straszliwej, ciągłej utraty życia wśród cywilów, która ma tak niszczycielski wpływ na rodziny ze wszystkich stron, przy czym dużą część zabitych stanowią kobiety i dzieci, ważne jest, aby zweryfikować liczby i upewnić się, że utracone życia nie ograniczają się do konkurencyjnych komunikatów prasowych.

– Należy uznać i zająć się kwestią werbowania cywilów do celów wojskowych po którejkolwiek stronie; kara zbiorowa nie jest czymś, co możemy zaakceptować i uważać się za zwolenników prawa międzynarodowego. Jest po prostu niedopuszczalne, aby szpitale i osoby w nich objęte opieką były zagrożone przez podstawowy brak środków, uszkodzone lub wręcz zagrożone zniszczeniem, albo osoby w nich znajdujące się musiały zostać ewakuowane.

– Ci członkowie społeczności międzynarodowej, którzy pragną poprzeć prawo międzynarodowe, uznające je za uzasadnione w jego pełnym znaczeniu, łącznie z Konwencją Genewską, muszą nalegać na niezależną weryfikację faktów.

– Organy międzynarodowe, w tym Unia Europejska i członkowie szerszej społeczności międzynarodowej, które milczą lub pozwalają, aby ich przesłania miały niejednoznaczną konstrukcję, mają obowiązek zobowiązać się do obrony prawa międzynarodowego. Jest to konieczne, aby uwiarygodnić tak często przywoływany multilateralizm. Niedopełnienie tego oznacza przyzwolenie na coś innego niż zapewnienie bezkarności osobom zaangażowanym w konflikt.

– Jeśli chodzi o ochronę dzieci, żadne inne kwestie nie powinny stanąć na przeszkodzie nawet na minutę. Przyjaźń, sojusze i partnerstwa są wystawiane na próbę przez to, czego nie można uniknąć, jeśli dyplomacja ma powrócić i zastąpić wojnę.

– Jestem dumny z irlandzkich organizacji pozarządowych, które reagują na obecny horror, który ma miejsce w Gazie, wielkie akty odwagi i człowieczeństwa mają miejsce w najgorszych okolicznościach.  Można tylko podziwiać niezwykłą odwagę i zaangażowanie personelu medycznego, który pokonując niewyobrażalne trudności, pozostaje z bliskimi, narażając własne życie. Fakt, że tak wielu członków Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Robót (UNRWA), w tym nauczycieli, straciło już życie podczas tego zadania, ilustruje straszliwą cenę, jaką przynosi grożenie cywilom terrorem, wojną i jej odpowiedziami. To, z czym się borykają, to doświadczenia tego cierpienia.

– Jeśli mamy zapomnieć o obecnych wydarzeniach, potrzebujemy zdolności do sprawdzenia faktów w terenie i zareagowania na nie, usunięcia wszelkich przeszkód dla pomocy humanitarnej, wskazania, w jaki sposób można znaleźć przestrzeń dla dyplomacji, a przede wszystkim tego, w jaki sposób może pojawić się spójny i zróżnicowany zestaw propozycji. Takich, które mogą zapewnić rozsądne bezpieczeństwo obywatelom Izraela, a jednocześnie zapewnić realizację długo zaniedbywanych praw narodu palestyńskiego; oferując perspektywę pokoju przyszłym pokoleniom, które muszą dzielić przestrzeń i życie razem jako sąsiedzi.

Michael Daniel Higgins

Opr. Bogdan Feręc

Źr. President.ie

Photo CC BY-SA 2.0 DEED michael kooiman

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wciąż brakuje zauf
Bezrobocie wciąż r