Ostrzeżenie przed bateriami
Właśnie zbliża się okres, w którym baterie będą używane bardzo często, więc chodzi o święta Bożego Narodzenia, a to wówczas wiele urządzeń zasilanych jest niewielkimi ogniwami, w których zmagazynowany jest prąd.
Największe niebezpieczeństwo stwarzają baterie guzikowe, ponieważ mogą być mniejsze od monety o nominale 10 centów, a zdarzają się jeszcze mniejsze, więc o wielkości 5 milimetrów. Są też inne modele baterii, które są niewielkich rozmiarów, więc tzw. paluszki i baterie płaskie w formie prostokątów. Wszystkie te małe modele są bardzo groźne dla dzieci, które mogą się nimi zadławić, jeżeli latorośl poczuje w sobie żyłkę małego mechanika i zacznie rozbierać otrzymany prezent.
Komisja Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC) ostrzegła, że baterie mogą prowadzić do bardzo złych sytuacji, więc zadławienia się dziecka, a w niektórych wypadkach nawet uduszenia.
Część baterii, a zależne jest to od czynnika aktywnego, jaki użyty został w procesie produkcji, mogą też wchodzić w reakcję ze śliną i kwasami żołądkowymi, co jest dodatkowym czynnikiem zagrożenia. Przedostanie się baterii do przewodu pokarmowego, nie grozi porażeniem prądem, ale poparzeniem gardła, przełyku, żołądka i jelit, więc powodować obrażenia wewnętrzne.
Dlatego CCPC zaapelowało do rodziców, aby, podczas gdy zabawki trafią już do rąk dzieci, zwracali baczną uwagę, czy te nie mają zamiaru rozebrać prezentu na czynniki pierwsze i sprawdzić smaku baterii.
Dyrektor ds. komunikacji w CCPC Gráinne Griffin powiedziała natomiast:
– Baterie guzikowe zasilają wiele artykułów gospodarstwa domowego, takich jak wagi, aparaty słuchowe, światła, a nawet muzyczne kartki okolicznościowe. Często można je znaleźć w dekoracjach świątecznych lub zabawkach dla dzieci. Połknięcie baterii guzikowej przez dziecko może być niezwykle niebezpieczne i skutkować poważnymi, a nawet zagrażającymi życiu obrażeniami. Przed świętami Bożego Narodzenia sprawdź wszystkie zabawki dzieci, upewniając się, że baterie guzikowe są w bezpiecznych przegródkach. Baterie w przedmiotach gospodarstwa domowego, takich jak dekoracje i piloty, mogą być bardzo łatwo dostępne, więc trzymaj je z dala od małych dzieci. Zapasowe baterie guzikowe należy trzymać poza zasięgiem dzieci i ostrożnie utylizować wszelkie zużyte. Jeśli podejrzewasz, że dziecko mogło połknąć baterię guzikową, udaj się bezpośrednio na oddział ratunkowy.
Bogdan Feręc
Źr. RTE