Transformacja energetyczna polskiej gospodarki była jednym z głównych wątków konferencji EFNI. „To proces kompleksowy. To nie tylko transformacja sektora energii, ale zmiana o szerszym wymiarze, która musi wpłynąć na wiele obszarów gospodarki, takich jak m.in. transport, produkcję, usługi” – mówił podczas panelu „Transformacja energetyczna UE: jak bezpiecznie przejść zmianę?” Artur Osuchowski, członek zarządu ds. energetyki i transformacji energetycznej ORLEN.
Moderatorka dyskusji, Paulina Grądzik z Konfederacji Lewiatan, nakreśliła aktualny obraz społeczno-gospodarczy w Europie. Jak wskazała, stoi ona przed najprawdopodobniej największym wyzwaniem w swojej historii, czyli kryzysem energetycznym. Zatem obok bezpieczeństwa militarnego, kluczowe pozostaje bezpieczeństwo energetyczne. Prowadząca panel zwróciła uwagę, że deklarowane dojście do neutralności klimatycznej będzie dla nas szczególnym wyzwaniem oraz że dziś nie wiemy tak naprawdę jak będzie wyglądał rynek energii w 2050 roku.
Maciej Górski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polska Grupa Energetyczna, stwierdził, że to właśnie dziś definiujemy, jak transformacja energetyczna powinna być prowadzona, jak ma przebiegać ten proces. Według niego, jeśli opracowany zostanie dobry plan, to w kilkanaście lat powstanie niskoemisyjna energetyka i bardziej konkurencyjny przemysł.
„Transformacja energetyczna musi być realizowana w zgodzie z rynkiem. To przedsiębiorstwa niejako wymuszą zmiany w energetyce. Będą realizowane tylko te inwestycje, które uzyskają dostęp do taniej, zielonej energii” – zwrócił uwagę Artur Osuchowski. „Żeby nie stracić konkurencyjności gospodarki przez transformację energetyczną trzeba przejść szybko” – podkreślił.
Zdaniem uczestników panelu transformacja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne, doprowadzi do pojawienia się tańszej energii, z której skorzysta i biznes, i mieszkańcy.
„Są branże, gdzie ślad węglowy jest głównym kryterium wyboru dostawcy usługi. Rynek wymusza działania transformacyjne” – podsumował Artur Osuchowski.
Jakub Dulski, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, przekonywał, że znajdujemy się w momencie, w którym decyduje się, czy „będziemy grali w pierwszej lidze, czy pozostaniemy technologicznie w połowie XX wieku”.
Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI) to konferencja poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Forum co roku gromadzi przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej, jak i europejskiej. Europejskie Forum Nowych Idei organizowane jest od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan. Tradycyjnie odbywa się w Sopocie, w tym roku miało miejsce w dniach 16-18 października.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Fot. Public domain WrS.tm.pl