ORLEN: gaz ziemny będzie paliwem przejściowym transformacji
„Gaz ma duże znaczenie w procesie transformacji energetycznej. Jako paliwo przejściowe, będzie zastępował wygaszane bloki węglowe oraz stabilizował system energetyczny mocno wykorzystujący OZE” – zapowiadał Roland Wojtan, dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelem Gazu ORLEN, podczas konferencji Energy Days.
Państwa UE zobowiązały się osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Dlatego Polska przeprowadza transformację energetyczną. Energetyka węglowa jest zastępowana przez odnawialne źródła energii (OZE). W procesie transformacji ważną rolę jako paliwo przejściowe, ma odegrać gaz ziemny, co pozwoli na możliwie najszybsze odejście od spalania węgla na rzecz nisko i zeroemisyjnych źródeł energii.
Jak wskazał Roland Wojtan, dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelem Gazu ORLEN, rolą elektrowni gazowych będzie stabilizowanie pracy źródeł OZE. Dzięki dużej elastyczności elektrownie sprawnie zwiększą produkcję prądu, np. w sytuacjach deficytu produkcji energii z wiatru i słońca, co jest szczególnie ważne w naszej szerokości geograficznej.
Według przedstawiciela ORLENU zapotrzebowanie na gaz w najbliższych latach będzie rosło. Gaz-System, który odpowiada za przesył gazu ziemnego i zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce, zaktualizował w maju prognozę zapotrzebowania na usługę przesyłową na lata 2024-2045. Obrazuje ona dynamiczny wzrost zużycia gazu w tej dekadzie, z ponad 18 mld m sześc. na koniec 2024 roku do ponad 27 mld m sześc. w wariancie optymalnego rozwoju oraz blisko 25 mld m sześc. przy założeniu umiarkowanego rozwoju i utrzymywania się stabilnego poziomu.
„Zgodnie z prognozami Gaz-System, zużycie gazu będzie wzrastać w latach 2025-30, później zacznie spadać” – powiedział Roland Wojtan.
Istotnym źródłem dostaw gazu jest wydobycie własne Grupy ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W 2023 roku wyniosło ono ok. 3,1 mld m sześc. W perspektywie 2030 roku spółka planuje wzrost wydobycia gazu ziemnego w Norwegii do ok. 4,5 mld m sześc. Gaz wydobywany ze złóż w Norwegii, przesyłany jest do Polski gazociągiem Baltic Pipe.
Jak podkreślił dyrektor Wojtan, jednym z fundamentów bezpieczeństwa gazowego są dostawy LNG, które Grupa ORLEN odbiera w Terminalu LNG w Świnoujściu. W 2023 r. wyniosły ponad 6 mld m sześc. i zabezpieczyły ok. 1/3 całkowitego zapotrzebowania na gaz w Polsce.
W opinii przedstawiciela koncernu multienergetycznego istotne znaczenie ma również rozwój przez ORLEN floty gazowców. Spółka wykorzystuje obecnie cztery takie jednostki, a kolejne cztery są w budowie.
„W najbliższych latach gaz stanie się jednym z filarów krajowego systemu elektroenergetycznego” – podsumował Roland Wojtan.
ENERGY DAYS 2024 to konferencja skierowana do przedstawicieli sektora energetycznego. Przez dwa dni, 2-3 października 2024 r., Katowice były miejscem debat i dyskusji, warsztatów i prezentacji.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Photo by KWON JUNHO on Unsplash