Opłata za korki
Grupa Friends of the Earth twierdzi, że skutecznym rozwiązaniem na korki w centrum Dublina będzie wprowadzenie opłaty z korki, która zmniejszy ilość samochodów w tej części miasta.
Dublin, ale nie tylko stolica Irlandii są zakorkowane, a chodzi przede wszystkim o dużą ilość aut prywatnych, jakie się tam pojawiają, więc należy znaleźć sposób, aby zmniejszyć ich ilość w samych centrach, jak i miastach. Rozwiązaniem miałaby się stać opłata za wjazd do centrum, a takie funkcjonują już w Europie, więc tym wzorem proponuje się wprowadzić takie w Dublinie.
Pojawiły się jednak głosy, że w perspektywie krótkoterminowej, będzie to trudne do zrealizowania, ale w okresie średnim, możliwe.
Rada Miasta Dublina uznała, że propozycję można omówić, przyjrzeć się, jak wyglądać będzie plan wykonalności, chociaż już teraz część radnych uważa, że nie jest to odpowiedni środek, żeby zmniejszyć ilość aut w centrum miasta.
Sadhbh O’Neill z Friends of the Earth powiedziała:
– Opłata mogłaby zwolnić część tak potrzebnej przestrzeni w centrum miasta. Szczególnie po to, aby zrobić miejsce dla naprawdę dramatycznie zwiększonej liczbie autobusów przyjeżdżających do miasta dzięki BusConnects. Ruch jest na tyle duży, że konieczne będzie zmniejszenie liczby samochodów na drogach, aby zapewnić przestrzeń.
Problemem jest również transport publiczny, z którego w stolicy korzysta zaledwie od 30 do 40 proc. osób dojeżdżających do pracy, więc i na to należy zwrócić uwagę. Jeżeli odkorkuje się miasto, zwiększona zostanie przepustowość ulic, a co za tym idzie, transport miejski kursować będzie szybciej. Wówczas stanie się też możliwe zwiększenie ilości autobusów i tramwajów, ale też pociągów na trasach dojazdowych do miasta.
*
W tym wszystkim można zauważyć, że o ile dużo mówi się o ilości samochodów w miastach, ale i zanieczyszczaniu przez nie powietrza, tak już prawie nikt nie zwraca się ku danym o ilości mieszkańców kraju. Gdzieniegdzie tylko słychać głosy, że populacja Irlandii stale rośnie, że ulice, głównie w centrach miast są już teraz zbyt wąskie, a i powinno się zmienić cały układ dróg w metropoliach, by stały się przejezdne. Nie wspomina się również, iż transport miejski jest problemem samym w sobie i nie zachęca do odbywania nim podróży.
To są problemy, które w mojej ocenie powinny być rozwiązane wcześniej, a na karanie kierowców opłatami, za używanie własnych samochodów, czas będzie w drugiej kolejności.
Bogdan Feręc
Źr. Newstalk
Photo by Nabeel Syed on Unsplash