Obecnie w Irlandii zakazane jest opalanie się w solariach osób poniżej 18 roku życia, jednak profesor dermatologii wezwała, aby zakaz dotyczył wszystkich mieszkańców kraju.
Jak przekonuje prof. Caitriona Ryan, już tylko jedna sesja sztucznego opalania może zwiększyć zagrożenie wystąpienia raka skóry o 60%, a wielokrotne korzystanie z łóżek do opalania, ma z całą pewnością bardzo poważne skutki. W kraju – mówiła dalej specjalistka dermatologii, znacząco wzrosła ilość przypadków zachorowań na raka skóry, co z kolei powinno stać się przyczynkiem do wprowadzenia całkowitego zakazu opalania w solariach.
Profesor Caitriona Ryan powiedziała:
– Myślę, że ludzie często myślą, że korzystanie z solarium jest bardzo podobne do wyjścia na zewnątrz i opalania. Nie chcemy, aby ktokolwiek opalał się na słońcu i palił skórę, ale solarium jest znacznie poważniejsze źródło promieniowania UVA. To rodzaj promieniowania UV, które powoduje znacznie więcej uszkodzeń DNA.
Profesor Ryan dodała, że ilość mutacji i zmian, jakie obecnie obserwuje się na skórze, jest zauważalna, co „może naprawdę zwiększyć ryzyko raka skóry, zwłaszcza śmiertelnego rodzaju raka skóry zwanego czerniakiem”.
Profesor Ryan powiedziała następnie:
– W ciągu ostatniej dekady liczba zachorowań na czerniaka została podwojona i przekracza 1000 rocznie. Problem z czerniakiem polega na tym, że jeśli zostanie wcześnie wykryty, można go wyciąć i ludzie czują się dobrze. Jeśli zaatakuje węzły chłonne i inne miejsca, często może być chorobą śmiertelną. To choroba młodych ludzi i zaobserwowaliśmy wykładniczy wzrost jej zachorowalności. Naprawdę uważamy, że dzieje się tak z powodu ogromnego wzrostu korzystania z solarium w latach 80. i 90. Teraz widzimy tego wpływ.
Na wzrost ilości zachorowań może mieć wpływ również sposób korzystania z solariów, które kiedyś nie były aż tak bardzo popularne. Obecnie wiele osób chodzi do nich przez cały rok, aby nabrać opalenizny, ale i ją utrzymać. Profesor powiedziała również, że problem nie dotyczy tylko kobiet, bo coraz większa ilość mężczyzn korzysta z tej formy uzyskania brązowego koloru skóry.
Prof. Caitriona Ryan zauważa jednak, że część pań poszła w innym kierunku i korzysta ze sztucznej opalenizny, która jest wynikiem używania środków kosmetycznych, a stwierdziła, że coraz większa ilość osób ma obecnie „obsesję” na punkcie wyglądu oraz swojego ciała. Czasami powoduje to więcej szkód, które są nieodwracalne dla organizmu.
Z danych Irish Cancer Society wiadomo, że rak jest teraz najczęstszą przyczyną zmian nowotworowych skóry w Irlandii, a dane wskazują, iż każdego roku odnotowuje się około 8000 przypadków nieczerniakowego raka skóry i 800 przypadków czerniaka złośliwego.
Co ważne, takie pomysły zaczęły pojawiać się również w Unii Europejskiej i Komisja Europejska zleciła przeprowadzenie serii badań, by uzyskać odpowiedź na pytanie, czy opalanie w solarium może być szkodliwe?
Bogdan Feręc
Źr. NewsTalk
Photo by Samuel McGarrigle on Unsplash