Rząd wprowadził budżet mający na celu kupowanie głosów, aby powstrzymać koniec rządów Fianna Fáil i Fine Gael.
Mieli do wydania ogromną nadwyżkę 14 miliardów euro, którą uzyskali głównie z wpływów podatkowych amerykańskich korporacji. Korporacje te przeszukują świat w poszukiwaniu niskich możliwości podatkowych i uważają, że Irlandia jest jednym z ich najlepszych rajów podatkowych.
Jednak nawet gdyby pieniądze pochodziły z wątpliwych źródeł, mogliby je wykorzystać do przezwyciężenia niektórych kluczowych kryzysów w irlandzkim społeczeństwie. To całkowicie im się nie udało.
Nie podwyższyli celów w zakresie mieszkalnictwa poza kwotę określoną już w „Mieszkaniu dla wszystkich”. Chwalą się, że liczba domów socjalnych będzie równa liczbie z 1975 r. Jednak od tego czasu liczba ludności wzrosła o jedną trzecią.
Zapewnili właścicielom ulgi podatkowe, twierdząc, że powstrzyma to ich przed ucieczką z rynku najmu. Będą one jednak kosztować dwukrotnie więcej niż niewielka ulga podatkowa przyznawana najemcom.
10% pacjentów utknęło na liście szpitalnej na dłużej niż 18 miesięcy. Nie ma jednak poważnej próby wprowadzenia systemu jednostopniowego, w którym leczenie nie byłoby zależne od portfela.
Podnieśli świadczenia z opieki społecznej, ale to nie zastąpi całej utraconej siły nabywczej w wyniku wysokiej inflacji, którą obserwujemy od 2020 roku.
Strategia rządu polega na wypłacaniu jednorazowych wpłat w nadziei, że osłodzi to życie elektoratowi, ale jak powiedziała partia People Before Profit:
– Ubóstwo nie jest czymś jednorazowym.
Jeśli prawicowy rząd nie będzie w stanie wykorzystać nawet 14 miliardów euro nadwyżki, aby zapewnić prawdziwą zmianę, to musimy się ich pozbyć.
Tutaj możesz przeczytać alternatywny budżet People Before Profit.
Opr. Bogdan Feręc
Źr. People Before Profit
Photo People Before Profit