Odcinkowy pomiar prędkości może być wprowadzony w całej Irlandii

Sprawą zajęli się już posłowie i senatorowie z Komisji ds. Transportu Oireachtas, a wysłuchali opinii szefa Transport Infrastructure Ireland, który sugerował, że odcinkowy pomiar prędkości mógłby zostać wprowadzony na wszystkich autostradach i drogach dwujezdniowych w kraju.

Dyrektor TII Peter Walsh stwierdził, że Transport Infrastructure Ireland współpracuje w tej sprawie z Urzędem ds. Bezpieczeństwa Drogowego (RSA) oraz An Gharda Síochána, aby odcinkowy pomiar prędkości, zaczął być wprowadzany w całej Irlandii. Co jednak ważne, na wyspie proponuje się wprowadzić znacznie większe odległości, na jakich mierzona będzie prędkość pojazdów, więc np. 120 kilometrów, o ile będzie taka możliwość, a wówczas system sprawdzi, czy przejechanie tej odległości faktycznie zajmuje kierowcom jedną godzinę.

Ma to związek z maksymalną prędkością jazdy, jaka dozwolona jest na irlandzkich autostradach, a i obniżeniem kosztów montażu urządzeń pomiarowych. Co istotne, o ile kierowca znacząco wcześniej przybędzie do końcowego punktu pomiaru, system automatycznie wyśle informację do centrum zarządzania, a wówczas nałożony zostanie na taką osobę mandat i punkty karne.

Na miejskich odcinkach autostrad, jak np. M50 w Dublinie, odcinkowe pomiary prędkości mogą charakteryzować się krótszymi odległościami pomiarowymi.

Aktualnie tylko w dwóch miejscach w Irlandii prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości jazdy samochodów i jest to tunel w Dublinie, który prowadzi do portu, a kolejny znajduje się na autostradzie M7 w pobliżu Birdhill w hrabstwie Tipperary.

Transport Infrastructure Ireland, Urząd Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Garda pracują obecnie nad możliwością wdrożenia systemu do działania w całym kraju, dodał dyrektor Walsh, a musi być on dostosowany do potrzeb kraju, aby nie angażował do pracy zbyt wielu osób. TII zajmować się będzie w całym projekcie rozmieszczeniem punktów pomiarowych na trasach, natomiast nadzór nad systemem pozostanie w gestii Gardy i RSA, jako instytucji bezpośrednio zaangażowanych w bezpieczeństwo na drogach.

Podczas wysłuchania przed Komisją Transportu połączonych izb irlandzkiego parlamentu poseł Fianna Fáil Cathal Crowe zapytał dyrektora Walsha, czy nie będzie rozsądnym wprowadzenie w kraju niższych dozwolonych prędkości na autostradowych skrzyżowaniach i rozjazdach, które już teraz uważane są za niebezpieczne? Poseł poprosił też dyrektora TII, aby rozważył taką tymczasową możliwość, a argumentował, że niektóre drogi, skrzyżowania, zjazdy i doloty dróg, projektowane były dla prędkości 100 km/h i wchodziły wcześniej w skład dróg krajowych, a nie autostrad.

Takie same niższe dozwolone prędkości sugeruje się wprowadzić na obwodnicach miast, nawet w przypadku, gdy są one miejskimi odcinakami autostrad.

Dyrektor Transport Infrastructure Ireland Peter Walsh powiedział, że to rozwiązanie warte zastanowienia, chociaż zaznaczył, że prace były już prowadzone i na niektórych drogach, uznawanych za najniebezpieczniejsze, maksymalne dozwolone prędkości zostały obniżone wcześniej.

Z posiedzenia Komisji ds. Transportu Oireachatas wynika jednak, że istnieje obecnie wola polityczna, aby większość irlandzkich autostrad i dróg szybkiego ruchu, czyli dwujezdniowych, wyposażona została w urządzenia do pomiaru prędkości, z czego najwięcej pojawić się ma odcinkowych pomiarów prędkości.

Bogdan Feręc

Źr. The Irish Times

Fot. CC BY-SA 2.0 DEED Ian S

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: