Odbierzmy ludziom ogień
“Wynalezienie” przez ludzi ognia stało się punktem zwrotnym w naszym życiu na planecie ziemia, ale to nie podoba się WHO, bo ogień, a właściwie dym jest przyczynkiem całego zła.
Chyba dobrze się stało, że Indianie przestali go już dawno używać do przekazywania sobie wiadomości, bo teraz byliby głusi i ślepi na to, co świat polityki próbuje zrobić, czyli właściwie odebrać nam ogień. Agencja Ochrony Środowiska (EPA) wystosowała do władz lokalnych apel, by te wydały wojnę osobom, które wciąż do ogrzewania używają paliw kopalnych, choć z zaznaczeniem, że tych dymiących. EPA jest też zdania, że władze w terenie powinny wywierać większy nacisk na mieszkańców, aby częściej korzystali z alternatywnych środków transportu, więc swoje samochody porzucili w krzakach.
Ma to na celu poprawę jakości powietrza w Irlandii, gdyż jak się podaje, nie jest ono odpowiednim do oddychania.
Moja glossa, a chodzi mi o wodę, bo ta jest w Irlandii raczej gorszej jakości, niż powietrze, które nawiewane jest do Galway i nad całą wyspę znad Atlantyku.
Powietrze w Irlandii ma też nie spełniać norm Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), więc odebranie ludziom ognia, będzie oczyszczać powietrze. WHO wsparte badaniami naukowymi, przeprowadzonymi na zlecenie tej Organizacji uznało, że te potwierdzają jej opinie, iż „nie ma bezpiecznych limitów zanieczyszczenia powietrza”.
Kolejny mój komentarz, bo po takiej wypowiedzi, powietrze nigdy na ziemi nie będzie wystarczająco czyste i można na tej podstawie odebrać ludziom dużo więcej.
Wg EPA, w Irlandii dochodzi do około 1600 zgonów rocznie, a są one nazywane przedwczesnymi, do czego przyczynić się mają cząsteczki stałe zawarte w powietrzu. W raporcie „Jakość powietrza w Irlandii w 2023 r.” zauważono, że ogólny poziom zanieczyszczenia powietrza w tym kraju zmniejszył się w ciągu ostatnich dziesięcioleci i wypada korzystnie w porównaniu z europejskimi sąsiadami. Raport ostrzega jednak, że poziom zanieczyszczeń w Irlandii znacznie przekracza zaktualizowane wytyczne WHO, co wymaga dalszej redukcji.
Spalanie paliw stałych w miastach i miasteczkach oraz ruch uliczny stanowią główne źródła niebezpiecznych zanieczyszczeń powietrza, dodaje Agencja Ochrony Środowiska. Irlandia zobowiązała się do osiągnięcia wartości wytycznych WHO do 2040 r., z celami przejściowymi na lata 2026 i 2030. Jednak kraj ten nie jest obecnie na dobrej drodze do przekroczenia tych celów. Agencja Ochrony Środowiska (EPA) stwierdziła, że do osiągnięcia naszych celów w zakresie czystego powietrza przyczynią się następujące działania: ogrzewanie domów mniejszymi ilościami paliw stałych i stosowanie czystszych paliw, zwiększanie efektywności energetycznej domów, a także ograniczenie korzystania z samochodów w celu dojazdu do szkoły, pracy i wypoczynku.
W raporcie wskazano, że stały postęp w programach modernizacji budynków mieszkalnych pomoże ograniczyć zanieczyszczenie drobnymi cząstkami stałymi. Należy jednak również zachować czujność, aby zapewnić, że gospodarstwom domowym sprzedawane będzie wyłącznie zgodne z przepisami paliwo stałe, takie jak węgiel o niskiej emisji dymu i suche drewno.
Mój komentarz, bo mokre drewno dodatkowo emituje parę wodną, co może być uznane za dym.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz jest przyczyną czterech milionów zgonów rocznie na całym świecie spowodowanych udarem mózgu, chorobami serca, rakiem płuc i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, takimi jak astma.
Dane dotyczące jakości powietrza pochodzące ze 115 stacji monitorujących jakość powietrza w Irlandii są dostępne w czasie rzeczywistym na stronie internetowej airquality.ie.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Matt Seymour on Unsplash