Od dzisiaj bezpłatna antykoncepcja
W ramach rządowego programu bezpłatnej antykoncepcji od dzisiaj rozszerzono grupę docelową, do jakiej został on skierowany, a poinformował o tym minister zdrowia Republiki Irlandii.
Oznacza to, że z bezpłatnej antykoncepcji w Irlandii korzystać mogą dziewczęta i panie w przedziale wiekowym od 17 do 31 lat włącznie, a program kosztować ma rocznie 41,5 mln €. Z bezpłatnej antykoncepcji w kraju skorzystać będą mogły też osoby transpłciowe i niebinarne, a dostępne będą dla wszystkich grup pigułki antykoncepcyjne i tzw. środki awaryjne.
Sygnalizując rozszerzenie programu darmowej antykoncepcji, minister zdrowia Stephen Donnelly powiedział:
– Z radością ogłaszam dalsze rozszerzenie programu bezpłatnej antykoncepcji na osoby w wieku 31 lat. Stopniowa poprawa dostępu do antykoncepcji jest priorytetem tego rządu, wspierając pozytywne zdrowie seksualne i wybór, co stanowi ważne wsparcie na rzecz zdrowia kobiet i równości, biorąc pod uwagę, że koszty antykoncepcji ponoszą zazwyczaj kobiety.
– Co więcej, w kontekście obecnej presji związanej z kosztami życia, jest to kolejne wsparcie dla kobiet i ich rodzin, które obniża koszty.
Środki, jakie zostały wprowadzone, obejmują koszty związane z zakupem środków antykoncepcyjnych, konsultacji lekarskich u lekarzy pierwszego kontaktu, ale też z lekarzami wsparcia. Podczas konsultacji będzie można uzyskać porady, z jakich form darmowej antykoncepcji lub o obniżonej płatności można skorzystać, ale i dostosowana zostanie ona do potrzeb poszczególnych kobiet. W ramach rządowego programu dostępne są też inne środki antykoncepcyjne, w tym długotrwałe i odwracalne środki antykoncepcyjne, a także prowadzone są kontrole stanu zdrowia pacjentek.
Darmowe są też dla tej grupy wiekowej, zastrzyki antykoncepcyjne, implanty dopochwowe, plastry i pierścienie, ale też inne metody zapobiegania niechcianej ciąży.
Program ten pierwotnie uruchomiony został we wrześniu 2022 roku i obejmował grupę wiekową od 17 do 25 lat, by następnie dołączono do niego panie w wieku od 26 do 30 lat. Obecnie rozszerzony został o 31-latki, ale i na tym się nie skończy, gdyż Departament Zdrowia planuje rozszerzyć program na kolejne grupy wiekowe.
Szczegółowe informacje w tym zakresie uzyskać można u lekarzy rodzinnych, lekarzy pierwszego kontaktu, ale też w aptekach.
W ramach darmowej antykoncepcji w kraju rozwijany jest też program skierowany do mężczyzn, a tym rozdawane są za pośrednictwem krajowej sieci klinik STI darmowe prezerwatywy.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Reproductive Health Supplies Coalition on Unsplash