Obowiązkowe badania przed odnowieniem prawa jazdy
Unia Europejska planuje zmienić zasady dotyczące odnawiania praw jazdy w całym bloku, które mają być ujednolicone i obowiązywać w każdym państwie unijnym.
Część z 27 krajów Unii Europejskiej stosuje już tę zasadę, więc przed każdym odnowieniem prawa jazdy, kierowca zobowiązany jest poddać się podstawowym badaniom lekarskim, a w niektórych przypadkach, można zlecić dodatkową kontrolę stanu zdrowia. Dotyczy to w szczególności osób z problemami ze wzrokiem i co do których zachodzi obawa, iż miały incydenty związane z chorobami układu nerwowego.
Obecnie Parlament Europejski rozpoczął procedurę, w której rozważa możliwość wprowadzenia obowiązkowych badań kierowców odnawiających swoje uprawniania do kierowania pojazdami mechanicznymi, co oznacza, że każda osoba z prawem jazdy, takim będzie musiała się poddać, aby je zachować.
Pomysł już nie spodobał się w kilku państwach członkowskich, a największe niezadowolenie obserwuje się we Francji, gdzie mówi się nawet o wściekłości kierowców. To właśnie we Francji uważa się, że poprzez takie badania, niektórzy z kierowców mogą tracić uprawnienia, gdyż sito selekcji ustawione będzie w kierunku eliminacji kierowców z dróg.
Parlament Europejski ma jednak argument w tej sprawie i europosłowie są zdania, a to wynika z oficjalnych statystyk, iż europejskich drogach każdego roku ok. 160 000 odnosi ciężkie obrażenia w wypadkach drogowych, natomiast ponad 20 000 osób traci życie. Posłowie do unijnego parlamentu są też zdania, że części z tych wypadków można jednak uniknąć, gdyż wywoływane są poprzez zły stan zdrowia kierujących.
Europarlamentarzyści są również przekonani, iż ujednolicenie zasad dotyczących odnawiania praw jazdy, przyczyni się do zmniejszenia ilości wypadków na unijnych drogach, a zwiększy się też bezpieczeństwo kierujących oraz pieszych.
Pomysłodawcy tego rozwiązania dodają, że kierowcy samochodów osobowych, motocykli, traktorów i innych pojazdów mechanicznych, do których prowadzenia potrzebne jest prawo jazdy, powinni poddawać się cyklicznym badaniom stanu zdrowia, jak ma to miejsce w przypadku kierowców zawodowych. Badanie, co podkreślają, będzie oceniać ogólny stan zdrowia kierowcy odnawiającego prawo jazdy, więc nie będą tak szczegółowe, jak w przypadku kierowców zawodowych.
W pierwszej propozycji znalazło się rozwiązanie, które mówiło, że prywatni kierowcy powinni poddawać się badaniom lekarskim, co piętnaście lat, jednak uznano, że lepszym rozwiązaniem będzie, aby badali się przy każdym odnowieniu uprawnień do prowadzenia pojazdów. W przypadku kierowców zawodowych, w tym autobusów i ciężarówek, ci obowiązkowo powinni poddać się badaniu, co pięć lat, niezależnie od przepisów, jakie obecnie obowiązują w państwach unijnych.
Francuska polityk algierskiego pochodzenia, posłanka do Parlamentu Europejskiego z ramienia Partii Zielonych Karima Delli powiedziała, że nie należy się za bardzo przejmować nowymi regulacjami, ponieważ będą one przede wszystkim „bezpłatne i proste”. Posłanka do PE dodała, że lekarze skontrolują w podstawowych badaniach „wzrok, słuch i refleks kierowców”.
Nowe przepisy dotyczące badań lekarskich kierowców dotyczyć będą wszystkich grup wiekowych.
Bogdan Feręc
Źr. PE / RTE
Photo by Art Markiv on Unsplash