Jak wynika z nowego raportu Komisji Europejskiej i Agencji Ochrony Środowiska, emisje gazów cieplarnianych pochodzących z irlandzkich przedsiębiorstw energetycznych i przemysłowych objętych unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (ETS) spadły w zeszłym roku o 17%, czyli o 2,4 mln ton.
Największą redukcję odnotowano w wytwarzaniu energii elektrycznej, gdzie emisje spadły o prawie 24%. Było to spowodowane zmniejszeniem wykorzystania wytwarzania energii z węgla i zwiększeniem wykorzystania energii elektrycznej zasilanej energią wiatrową oraz słoneczną. Większe było również wykorzystanie importowanej energii elektrycznej. Dane dotyczące emisji w kraju nie uwzględniają emisji pochodzących z energii elektrycznej wytwarzanej poza Irlandią.
W reakcji na spadek dyrektor generalna EPA Laura Burke stwierdziła, że dekarbonizacja wytwarzania energii musi w dalszym ciągu stanowić priorytet.
Laura Burke powiedziała:
– Chociaż Irlandia w coraz większym stopniu odchodzi od wytwarzania energii z węgla, w dalszym ciągu w dużym stopniu polegamy na paliwach kopalnych, aby zaspokoić nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną.
– Irlandia musi w dalszym ciągu priorytetowo traktować infrastrukturę wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, aby zapewnić dekarbonizację sieci.
Emisje przemysłowe w 2023 r. spadły o nieco ponad 6% w porównaniu z 2022 r. W ramach tego sektora przemysł cementowy odnotował spadek o 6,2%, głównie na skutek spadku produkcji. Emisje z sektora żywności i napojów spadły natomiast o ponad 3%, podczas gdy emisje z masowej produkcji farmaceutyków spadły o ponad 6%. Jednak nadal rosły emisje z sektora lotnictwa i było to 9% w porównaniu z 2022 r., co odzwierciedla ciągły rozwój sektora.
Emisja lotnictwa w 2023 r. wyniosła ponad 11 mln ton i jest nadal niższa od poziomu sprzed pandemii wynoszącego 12,8 mln ton.
Ogólna redukcja w irlandzkim sektorze ETS o 17% odpowiada ponad 2,4 mln ton i sprowadziła emisję z tego sektora do 12,19 mln ton CO2. Dla porównania, według danych opublikowanych przez Komisję Europejską spadek ten w całej Europie wynosi około 15,5%.
109 głównych obiektów przemysłowych i zakładów wytwarzających energię elektryczną w Irlandii jest objętych unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji i ma obowiązek co roku zgłaszać EPA swoje emisje do 31 marca.
Emisje z innych sektorów krajowych, takich jak rolnictwo i transport, nie są objęte unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Marek Piwnicki on Unsplash