Tym razem nie będziemy musieli czekać kilkunastu miesięcy, aby obsadzony został urząd ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Irlandii, ponieważ decyzje już zapadły.
Dla formalności należy dodać, iż obecnie wymagana jest zgoda prezydenta Andrzeja Dudy, jednak kandydat na stanowisko najwyższego przedstawiciela RP w Irlandii otrzymał pozytywną rekomendację Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP.
Podczas posiedzenia Komisji kandydaturę nowego ambasadora w Irlandii przedstawił zastępca szefa MSZ Arkadiusz Mularczyk, a i zapoznał członków Komisji z życiorysem i drogą zawodową ówcześnie jeszcze kandydata.
Dla części osób nie będzie to osoba nowa i nieznana, ponieważ wcześniej Jego Ekscelencja Arkady Rzegocki sprawował już urząd ambasadora w Wielkiej Brytanii, gdzie dał się poznać z najlepszej strony. Ambasador elekt poinformował również, na jakich celach skupiać się będzie podczas pełnienia swojej misji dyplomatycznej w Irlandii, a będą to m.in. współpraca ekonomiczna, bezpieczeństwo, Polonia i Polacy, Promocja Polski – kultury i języka, utrzymywanie dobrych stosunków dwustronnych oraz współpraca na arenie międzynarodowej.
Dr hab. Arkady Rzegocki jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, politologiem zajmującym się polską i angielską myślą polityczną, pojęciem racji stanu, a także zagadnieniem soft power. Studiował m.in. na University College Dublin, prowadził badania m.in. w Denver, Oksfordzie, Cambridge, Londynie, Florencji, pracował jako Visiting Scholar w Sidney Sussex College na Uniwersytecie w Cambridge.
Jako Ambasador RP w Wielkiej Brytanii działał na rzecz promocji wiedzy o Polsce w Wielkiej Brytanii zarówno wśród Polaków, jak i Brytyjczyków, a szczególnie w angielskim świecie akademickim. W latach 2011-16 był profesorem Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie w Londynie, był również pomysłodawcą i pierwszym kierownikiem Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie, który działał od 2011 r. W 2014 r. został członkiem Rady Miasta Krakowa, gdzie przewodniczył Komisji Innowacji i Funduszy Europejskich.
Był członkiem wielu organizacji akademickich i obywatelskich, między innymi EpsNet, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Ośrodka Myśli Politycznej oraz Klubu Jagiellońskiego.
Posługuje się językiem angielskim i rosyjskim. Żona, dr Jolanta Rzegocka, jest filologiem języka angielskiego i historykiem teatru. Oprócz angielskiego zna litewski, rosyjski, a także podstawy francuskiego i węgierskiego. Małżeństwo ma trzy córki.
Jego Ekscelencja Arkady Rzegocki znany jest też słuchaczom Radia Wnet, gdyż wielokrotnie gościł w naszej redakcji w Londynie, gdzie rozmawiał z szefem Studia Londyn Alexem Sławińskim i Izabelą Smolarek. Jak dowiedziałem się z rozmowy z Alexem Sławińskim, wysłał już do ambasadora Rzegockiego zaproszenie do udziału w kolejnej audycji Studio Londyn, w której jeszcze przed objęciem swojej funkcji będzie mógł opowiedzieć o procesie nominacji i odczuciach z nią związanych.
Studio Dublin również wystosuje takie zaproszenie, ale stanie się to tuż po naszym radiowym urlopie, a wówczas mamy nadzieję spotkać się z Panem ambasadorem na Ailesbury Road, czyli w Ambasadzie RP w Dublinie.
Bogdan Feręc
Źr: PAP/Gov.pl
Fot. Radio Wnet