Nowa usługa Ubera łączy pasażerki z kierowczyniami

Uber wprowadził usługę dla kobiet, łączącą pasażerki wyłącznie z kierowczyniami. Uber By Women to efekt współpracy platformy z Fundacją Sexedpl. „Mam koleżanki, które miały nieprzyjemne sytuacje w czasie powrotu do domu. Nie zawsze chodzi o fizyczne ataki, to może być agresja słowna” – podkreślała Julia Wieniawa, aktorka i piosenkarka.

Usługa została wdrożona, by kobiety podróżujące Uberem, np. wracające z nocnej imprezy, czuły się bezpiecznie. Z Uber By Women na razie można korzystać w Warszawie, ale usługa ma być dostępna także innych miastach.

Anabel Diaz, vice President for Uber’s Mobility business across Europe, Middle East and Africa, tak skomentowała uruchomienie nowego produktu:

„Aby zachęcić kierowczynie do korzystania z platformy, w zeszłym roku wprowadziliśmy dla nich funkcję umożliwiającą przyjmowanie zleceń na przejazdy wyłącznie od pasażerek. Wiemy, że pasażerki również oczekiwały możliwości dokonania wyboru kierowcy, dlatego dziś im go daliśmy” – mówiła Anabel Diaz.

Uber wprowadził proces osobistej weryfikacji jako pierwsza platforma na rynku i dużo wcześniej zanim weszły przepisy (zanim jeszcze rozpoczęła się praca). Zatem wyprzedził zmiany. Proces został ogłoszony już w listopadzie.

Zdaniem Julii Wieniawy, gdy za kierownicą siedzi kobieta, pasażerki mogą czuć się bezpieczniej, dlatego nowa usługa Ubera jest potrzebna.

„Niektóre kobiety nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że doznały przemocy – podkreślała Julia Wieniawa.

Wszystkie produkty dostępne w aplikacji posiadają szereg funkcji bezpieczeństwa, w tym Przycisk awaryjny, Check my Ride (informuje pasażerkę o odstępstwach od zaplanowanej trasy), Udostępnij przejazd (trasę przejazdu mogą śledzić inne osoby, np. znajomi pasażerki).

W marcu 2023 roku Uber został oficjalnym partnerem strategicznym Antyprzemocowej Linii Pomocy prowadzonej przez Sexedpl. Fundacja zaprezentowała filmy promujące tegoroczną kampanię. Nowy spot przedstawia przemocową sytuację w klubie, której doświadcza główna bohaterka grana przez Helenę Englert. Towarzyszą jej postaci grane przez Wojciecha Ziętka i Mateusza Kościukiewicza. Spot wyreżyserował Jan Dybus, a za zdjęcia odpowiada Igor Polaniewicz, obaj reprezentowani przez Papaya Roster.

„Statystyki dotyczące przemocy są zatrważające. To temat, który bardzo często przejawia się w naszym życiu. Przemoc bywa niezauważalna. Zgłaszamy ją dopiero, gdy jest fizyczna, gdy mamy podbite oko, a wiemy przecież, że przejawów przemocy jest wiele” – mówiła Anja Rubik, założycielka i prezeska Fundacji Sexed.pl.

Podkreślała, że do fundacji dzwonią nie tylko osoby pokrzywdzone, ale także świadkowie przemocy, a nawet sprawcy.

„Do problemu przemocy powinniśmy podchodzić z trzech stron: ofiary, sprawcy, świadka. Dzwonią do nas osoby, które widziały lub słyszały przemoc, ale nie wiedzą, co dalej z tym robić. Antyprzemocowa Linia Pomocy pomogła już 3500 osobom” – tłumaczyła Anja Rubik.

Michał Muskała, ekspert Sexedpl przekonywał, że ofiarom przemocy można pomagać przez telefon.

„Łatwiej jest do kogoś zadzwonić niż iść do terapeuty. Słuchamy, czego ofiara potrzebuje, czy chce wyciągnąć konsekwencje czy porozmawiać. Tam są emocje, płacz, poczucie winy” – tłumaczył Michał Muskała.

I namawiał, by świadkowie przemocy reagowali, nawet gdy mają wątpliwości, czy pomoc jest w danej sytuacji potrzebna. Nieuzasadniona reakcja jest bowiem lepsza niż jej brak, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Leki na otyłość n
Polish special force