Nieudana rekrutacja Gardy? Minister jest zadowolony
Wcześniej nikt się nie spodziewał, że kampania rekrutacyjna 2023, będzie aż tak nieudana, a na apele o ubieganie się o pracę w An Garda Síochána odpowiedziało o połowę mniej osób, niż było to w zeszłym roku.
Najnowsze dane, jakie w tym zakresie przedstawił Departament Sprawiedliwości, mówią, że do szkoły policji w Templemore wpłynęły zaledwie 4973 wnioski, a w kampanii rekrutacyjnej 2022 było ich 11 075. W tym roku kampania rekrutacyjna trwała od 24 marca do 14 kwietnia, a spodziewano się, że będzie przynajmniej 7000 kandydatów na policjantów, jednak te szacunki okazały się nietrafione.
Omawiając sytuację, pełniący obowiązki ministra sprawiedliwości Simon Harris powiedział:
– Tegoroczna kampania trwała krócej niż kampania z 2022 r. i przyciągnęła 4973 kandydatów. Chociaż w zeszłym roku popyt był nieco stłumiony z powodu przerwy w rekrutacji Gardy z powodu Covid, ten poziom zainteresowania jest zgodny z danymi za 2019 r., więc ostatnią kampanią rekrutacyjną przed Covid-19, i pokazuje, że potrzeba dołączenia do An Garda Siochana jest silna jak nigdy dotąd. Początkowy etap procesu składania wniosków w tegorocznej kampanii również różnił się od kampanii w 2022 r., w której wszyscy kandydaci w pierwszej kolejności wypełniają wniosek, a nie tylko deklarują zainteresowanie.
Nie zmieniły się jednak oczekiwania Gardy, która chce, aby w tym roku szkołę w Temlemore opuściło przynajmniej 1000 rekrutów, a zasilić mają jednostki policji w całym kraju. Jeszcze przed rozpoczęciem procesu rekrutacji w An Garda Síochána College szkoliło się nieco ponad 200 przyszłych funkcjonariuszy, a wszyscy oni zgłosili się do szkoły w ramach rekrutacji z ubiegłego roku.
Komisarz Gardy Drew Harris powiedział, iż w tym roku rozpoczną się szkolenia czterech nowych grup rekrutów, a każda z nich liczyć ma po 225 osób.
Obecnie zaczęło się już mówić, że niższa ilość zgłoszeń może być wynikiem kampanii reklamowej, jaką na potrzeby rekrutacji stworzyła firma CORE, a ta nie ukrywała, że praca w policji jest dosyć ciężka, wiąże się z wczesnymi godzinami pracy, a i pokazała prawdziwy charakter tej pracy. W reklamach podkreślano jednak korzyści z niej płynące, więc w równym stopniu osobiste, jak i społeczne, ale wskazywano też, że wiąże się ona z mniej przyjemną stroną, więc aresztowaniem ludzi, kontaktem z ofiarami przestępstw, przestępcami itd.
Bogdan Feręc
Źr: Breaking News
Photo by Tomasz Szustek