Niespotykany poziom agresji wobec Gardy
Jak poinformowało Stowarzyszenie Przedstawicieli Gardy (GRA), w kraju nastąpiła „prawdziwa zmiana społeczna” wobec funkcjonariuszy Gardy, którzy spotykają się z coraz wyższym poziomem agresji.
W ostatnich kilku miesiącach znacznie częściej słyszy się o atakach, jakie skierowane są przeciwko policjantom, w tym mówi się o brutalnych napaściach, ale też o niskim i spadającym szacunku dla tej służby. Swoje obawy w tym zakresie przedstawił członek GRA Damien McCarthy, który jest zdania, iż kolejne ataki na policjantów staną się częstsze i będą „zjawiskiem powszechnym”.
McCarthy wskazywał, że ilość napadów na członków Gardy stale rośnie i liczby są niemożliwe do zakwestionowania, a irlandzka policja boryka się z nimi od dłuższego czasu.
Damien McCarthy z GRA podkreślił, że państwo powinno się tym zająć w trybie pilnym, ale rozwiązać też inne problemy, jakie dotykają An Garda Síochána, w tym zwiększyć należy poziom rekrutacji, natomiast wicepremier Micheál Martin, powinien powołać specjalną grupę zadaniową, a ta zajmie się zbadaniem kwestii bezpieczeństwa funkcjonariuszy.
Damien McCarthy powiedział:
– Otrzymywaliśmy obietnicę za obietnicą. Myślę, że musimy się nad tym teraz zastanowić i chciałbym pracować z moimi kolegami nad bardzo zdecydowanym, przychylnym rozważeniem powołania grupy zadaniowej, ponieważ musimy wykorzenić wszelkie poczucie, że istnieje jakakolwiek pobłażliwość w odniesieniu do ataków, szczególnie na członków An Garda Síochána.
GRA chciałaby przede wszystkim zaostrzenia przepisów i zwiększenia poziomu kar dla osób, które dopuszczają się ataków na funkcjonariuszy policji oraz na urzędników publicznych, a i nie może być w kraju przypadków, iż udaje się agresorom uniknąć kary, nawet w przypadku ataku czynnego.
Brak odpowiednich środków chroniących policjantów może być też jednym z powodów, że ta służba stała się mniej atrakcyjna dla wielu młodych osób, o czym powiedział rzecznik Stowarzyszenia Sierżantów i Inspektorów Garda sierżant Paul Wallace. Kolejnym ważnym punktem jest rozwiązanie kwestii płacowych, więc określił je, jako zbyt niskie do pracy, jaką wykonują policjanci, a także w stosunku do pojawiających się zagrożeń.
Bogdan Feręc
Źr: The Liberal
Photo Tomasz Szustek – Studio Dublin Radia Wnet