Niepewność wśród inwestorów wywołuje sytuacja konsumentów

Złoto w lutym pobiło historyczne rekordy cenowe, a na rynku walutowym złoty jest najmocniejszy wobec euro od 2018 r. Dokąd płynie kapitał? Co dzieje się na rynku akcji?

Groźby wojny handlowej ciążą coraz mocniej na rynku akcji. Notowania spółek pozostają w stanie zawieszenia i podwyższonej niepewności.

Firmy prawdopodobnie przeniosą koszty nowych ceł właśnie na finalnego kupującego, co może skutkować umocnieniem się inflacji. W przypadku utrzymania się silnego popytu ze strony konsumentów spółki w ten sposób nie powinny się martwić o spadek marż i erozję wyników. Czy konsumenci wykażą się wystarczającą odpornością? 

Jak na razie utrzymujący się popyt konsumencki pozwolił gospodarce w USA przejść suchą nogą przez okres najszybszych podwyżek stóp procentowych ostatniej dekady i zapewnić jej jak na razie “miękkie lądowanie”. 

Ryzyko osłabienia popytu, a co za tym idzie uderzenie w wyniki spółek, jest kolejnym cieniem, jaki kładzie się na perspektywie wyników indeksu akcji. Konsensus analityków od początku roku kontynuuje obniżkę prognozowanych wyników amerykańskich spółek.

– Na rynkach kapitałowych mamy obecnie bardzo ciekawą sytuację, zwłaszcza w porównaniu do 2024 r., gdy mieliśmy absolutną dominację amerykańskiego rynku – mówi w rozmowie z MarketNews24 Tymoteusz Turski, analityk rynku akcji w XTB. – Wtedy amerykański rynek akcji najbardziej przyciągał do siebie inwestorów, a obecnie sytuacja ta się odwróciła i jest to tym bardziej ciekawe, że gospodarcza polityka D.Trumpa miała wspierać notowania amerykańskich spółek. Jednak przede wszystkim zyskują europejskie spółki, co jest widoczne także na warszawskiej GPW.

Coraz mniej spółek w S&P 500 przebija prognozy i oczekiwania, a wsparcie Big Techów powoli zaczyna nie wystarczać, aby podtrzymywać mocny rajd amerykańskich akcji. Jednocześnie spółki, które nie rozczarowują wynikami notują mocniejsze przeceny, przeważając pozytywne ruchy wywołane przez spółki przebijające prognozy. Sentyment inwestorów obecnie zaczyna być w USA coraz bardziej wrażliwy na negatywne sygnały w porównaniu do panującej w 2024 r. ogólnej rynkowej euforii.

– Okazuje się, że polityka D.Trumpa wprowadza zbyt wiele chaosu i inwestorzy czują się mocno niepewnie – komentuje ekspert XTB. – Ta niepewność przenosi się na obawy o wyższą inflację i kwestię obniżek stóp procentowych przez Fed, a przecież inwestorzy pozycjonowali się na to, że widmo wyższej inflacji już odeszło.

Jednocześnie na Starym Kontynencie dominowały inne tendencje. Spośród 46% europejskich spółek, jakie pokazały już swoje wyniki, aż 55% przebiło oczekiwania. Najlepiej radzą sobie sektory: bankowy, technologiczny i opieki zdrowotnej. Nawet zasięg przecen spółek rozczarowujących inwestorów nie jest znaczny, a w niektórych branżach (np. modowej), w których kiepski sentyment lub zagrożenie popytu były już przez inwestorów wycenione, pojawia się przestrzeń na wzrosty nawet mimo słabszych wyników pojedynczych spółek. 

Całościowo spółki wchodzące w skład indeksu STOXX Europe 600 odnotowywały jak na razie (do połowy lutego) 11% wzrost zysku na akcję, co oznacza ponad 2-krotnie wyższą dynamikę niż ta przewidywana przez konsensus. Sam indeks natomiast od początku roku wzrósł o ponad 7%, znacznie przewyższając stopy zwrotu z Nasdaq 100 (+3,5%) czy S&P 500 (+3,2%). 

– W 2024 r. spółki amerykańskie stawały się coraz droższe wobec wycen spółek europejskich, teraz inwestorzy postanowili częściowo wykorzystać tę różnicę w wycenie i przenoszą część kapitału do spółek europejskich, tym bardziej, że prezentacje kwartalnych wyników pokazują, że firmy z Europy radzą sobie nadspodziewanie dobrze – ocenia T.Turski z XTB. – Euforia dotycząca amerykańskich spółek osłabła co można wyjaśnić także tym, że oczekiwania dotyczące ogłaszanych wyników stawały się coraz bardziej przesadne. Inwestorzy są już bardziej ostrożni i stąd ich podwyższone zainteresowanie europejskimi spółkami.

Źr. marketnews24.pl

Photo by Sebastian Herrmann on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: