Oficjalnie w najbliższy czwartek koalicja Rzymu i Berlina zaproponuje na szczycie Rady Unii Europejskiej, aby Bruksela złagodziła cele klimatyczne dotyczące norm emisji CO2 dla samochodów spalinowych, ale to nie wszystko, ponieważ zapowiada się weto przeciwko zerowej emisji spalin od 2035 roku.
Jeżeli Niemcy i Włosi zaoponują w kwestii zerowej emisji spalin z samochodów osobowych, oznaczać to będzie, że unijny plan zakazu produkcji aut napędzanych tradycyjnie, nie będzie mógł zostać zrealizowany, czyli nie będzie obowiązywać. O propozycjach, jakie mają paść na radzie UE poinformował włoski minister przemysłu Adolfo Urso.
Powodem, dla którego oba państwa chcą łagodzenia celów emisji CO2 w samochodach spalinowych, jest upadający w obu państwach przemysł motoryzacyjny i zwolnienia, jakie już teraz mają miejsce. Włosi i Niemcy podkreślają, że już utraciły dziesiątki tysięcy miejsc pracy w sektorze motoryzacyjnym, więc falę zwolnień należy powstrzymać.
Minister Urso dodał, że o ile Unia Europejska nie zgodzi się na zmianę kursu, upadek sektora motoryzacyjnego w państwach członkowskich jest bliski, a to może wywołać działania, których ani Berlin, ani Rzym, nie chcą stosować. Mowa tu oczywiście o wecie wobec dyrektyw klimatycznych, a związanych z przemysłem samochodowym.
Niemcy i Włosi są zdania, że cele środowiskowe, które zaproponowała Unia Europejska, są zbyt ambitne i należy je odłożyć lub rozciągnąć w czasie. Niemcy są bardziej stanowczy w tej kwestii, bo mówią o „odłożeniu w czasie”.
Aktualne stanowisko niemieckich i włoskich władz zaczyna być zbieżne ze słowami, jakie już wcześniej słychać było z ust prawicowych polityków w wielu państwach Unii Europejskiej, a ci dawno twierdzili, że cele klimatyczne i emisji gazów cieplarnianych, przyczynią się wyłącznie do kłopotów gospodarczych bloku.
Włoskich i niemieckich polityków wspiera teraz mocno lobby motoryzacyjne w obu krajach, a chce również, by takie samo odłożenie w czasie norm emisji dotyczyło samochodów ciężarowych.
*
Jakby to powiedział Unii Europejskiej Siara…
Bogdan Feręc
Źr. Euronews