Niemcy będą miały problem z utworzeniem rządu

W Niemczech zakończyły się wybory do Deutscher Bundestag, które wygrała partia konserwatywna, jednak tuż za nią pojawiła się Alternatywa dla Niemiec (AfD), którą silnie wspiera Donald Trump i jego prawa ręka Elon Musk.

Wynik wyborów, bo blok CDU/CSU zdobył 28,4%, oznacza, że ma silnego przeciwnika w postaci AfD, które ma wyborcze poparcie na poziomie 20,4% głosów. Nie można więc powiedzieć, że stworzyć koalicję rządzącą w Niemczech będzie łatwo, a tylko dlatego, że CDU/CSU chciałyby uniknąć współpracy np. z Partią Zielonych. CDU/CSU wykluczają również jakąkolwiek współpracę z AfD, więc pole manewru pozostało bardzo małe, a nie można w największej unijnej gospodarcze zarządzać przez rząd mniejszościowy.

Nowym kanclerzem w Niemczech zostanie natomiast Friedrich Merz, który zastąpi Olafa Scholza.

CDU/CSU będzie zmuszona jednak zbudować koalicję z dwoma lub w złym scenariuszu z czterema ugrupowaniami, choć nic nie jest jeszcze przesądzone, ale z całą pewnością, na co wskazuje parlamentarna arytmetyka Niemiec, nie może rządzić samodzielnie.

Do koalicji może więc dołączyć Socjaldemokracja Scholza, z poparciem 16,4%, a przy złym rozwoju sytuacji Zieloni, bo osiągnęli wynik 12,2%. Wówczas rząd składałby się z trzech ugrupowań.

Dobry wynik osiągnęła też skrajna lewica Der Linke i ma 8.9%, ale też Wolni Demokraci i partia Sojusz Sahry Wagenknecht, obie z poparciem po 5%.

Bardzo wysoka była frekwencja wyborcza, a dorównała tej z okresu zjednoczenia Niemiec, więc zamknęła się kwotą 83%.

Nowy kanclerz Niemiec jest liberałem gospodarczym, o którym mówi się, że jego poglądy przesuwają się lekko w prawo, ale jest też zwolennikiem przekazania Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu i nie jest entuzjastą współpracy z Federacją Rosyjską. Jest natomiast silnie proeuropejski i chciałby głębokiej Unii Europejskiej, ale i rozwoju współpracy państw NATO.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Fot. CC BY-SA 4.0 Ank Kumar

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Domy modułowe tak,
USA wraca do plastik