Do tej pory w kraju prawie 400 000 osób odrzuciło ofertę przyjęcia karty medycznej, która uprawnia do darmowych wizyt lekarskich i zakupu leków po obniżonych cenach, a powodem ma być fakt, iż nie chcą być postrzegane jako biedne.
Rzecznik lekarzy rodzinnych w Irlandzkiej Organizacji Medycznej dr Tadhg Crowley stwierdził, że dopiero 39 000 z 400 000 uprawnionych przyjęło Medical Card, co pokazuje, że zainteresowanie nimi jest na niskim poziomie. Wcześniej złagodzono wymogi przyznawania kart medycznych, co dotyczy między innymi kryterium dochodów.
Wg dra Tadhga Crowleya, nikt nie powinien się wstydzić, że ma Medical Card, ponieważ jest to wsparcie i ochrona dochodów poszczególnych osób, ale też całych rodzin. Błędem jest też podejście, iż karta medyczna staje się wyznacznikiem statusu materialnego, ponieważ wiąże się z opieką medyczną, która w Irlandii należy do drogich.
Część osób obawia się, że przyjęcie karty medycznej spowoduje ich niższą ocenę w procesie ubiegania się o kredyty mieszkaniowe, a jednocześnie pokaże wielu instytucjom oraz urzędom, status materialny. Część osób rezygnować ma z kart medycznych, gdyż mają kłopoty z przejściem całego procesu przez system online, a wielokrotnie zdarzały się przypadki, że właśnie ta droga okazywała się dla mieszkańców kraju nie do pokonania.
Irlandzka Organizacja Medyczna zwróciła się z apelem do lekarzy, aby pomogli pacjentom w procesie uzyskiwania kart medycznych, co już niektórzy z nich zrobili. Lekarze pierwszego kontaktu są dobrze zaznajomieni z tym systemem, więc doskonale wiedzą, jak przebiega proces uzyskiwania karty medycznej i mogą w tym pomóc.
Lekarze GP mogą również pomóc w uzyskaniu karty darmowych wizyt lekarskich, więc i z tej możliwości pacjenci mogą korzystać.
Bogdan Feręc
Źr. IMO
Photo by Hush Naidoo Jade Photography on Unsplash