Niektórych warzyw będzie brakować i będą bardzo drogie
Już teraz wielu właścicieli szklarni w Holandii deklaruje, że koszty prowadzenia działalności są bardzo wysokie, więc produkcja staje się nieopłacalna, a zima może jeszcze pogorszyć sytuację.
Holandia to jeden z głównych dostawców warzyw i owoców szklarniowych na irlandzki rynek, a i sporo trafia tu holenderskich kwiatów, więc producenci z Niderlandów, mają wpływ na kształtowanie cen na wyspie. Co jednak istotne, duża część holenderskich producentów szklarniowych dodaje, iż prawdopodobnie koszty tej zimy wzrosną na tyle, iż nie będą w stanie utrzymać produkcji na obecnym poziomie, więc dostarczanych warzyw, owoców i kwiatów będzie znacznie mniej na rynku, co z kolei podniesie ich cenę.
Niektórzy z niderlandzkich właścicieli szklarni mówi, że już teraz zmuszeni byli zmniejszyć produkcję, a 1 na 10 stwierdza, że raczej nie przetrwa kilkuletniego kryzysu energetycznego.
Holandia zmniejszyła z powodu wysokich kosztów zakupu nośników energii swoją produkcję owocowo-warzywną o 1/4, a 8% firm produkujących w szklarniach przygotowuje się do upadłości. To z kolei doprowadzi do sytuacji, że Holandia, jako największy w Europie dostawca kwiatów, a także istotny dostawca na unijny rynek warzyw i owoców, przestanie dostarczać odpowiednich ilości tych produktów, co wywoła zjawisko niedoborów.
W związku z tym wysokie ceny warzyw, owoców i kwiatów, będą jeszcze wyższe, a koszty wysokich cen hurtowych odczują takie kraje jak np. Irlandia, która do kosztów zakupu musi doliczać też koszt transportu na dużą odległość.
Niezależnie od ostatniej niewielkiej letniej korekty cen w zakresie warzyw i owoców, teraz należy spodziewać się ich wzrostów, więc sklepy oferujące do sprzedaży owoce, warzywa i kwiaty, zaczną podnosić ceny, a najbardziej zdrożeją te szklarniowe, czyli np. pomidory, ogórki, sałata itd.
Holandia zmuszona będzie też do ograniczenia upraw roślin oleistych, co spowodowane jest bakiem nawozów sztucznych i o ile w tym roku produkcja była na przyzwoitym, chociaż niższym poziomie, w roku przyszłym sprawa będzie wyglądać znacznie gorzej. Tym samym braki w zaopatrzeniu zanotują również eksporterzy olejów spożywczych, w które zaopatrywali się w Holandii.
Dodatkowym czynnikiem wpływającym na ceny owoców i warzyw będą problemy z transportem, więc zakłócenia dostaw spowodowane wysokimi cenami paliw oraz brakiem kierowców, również mogą podnosić ceny detaliczne.
Dół formularza
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Image by Jatuphon Buraphon from Pixabay