Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Niebezpieczne auta popowodziowe pojawią się na rynku wtórnym

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uszkodzenia spowodowane przez wodę to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może przytrafić się samochodom. Można się także spodziewać, że wkrótce po powodziach w ogłoszeniach na rynku wtórnym zaczną pojawiać się auta powierzchownie naprawione.

– Zaskakująco niska cena oferowanego samochodu powinna zwiększyć naszą ostrożność, bo tym bardziej może okazać się, że na sprzedaż wystawiono auto popowodziowe, którego kupno nie jest wcale wyjątkową okazją i narazi nas na wysokie dodatkowe koszty, zwłaszcza że większość zalanych pojazdów nie nadaje się do naprawy – mówi w rozmowie z MarketNews24 Paweł Molasy, Business Country Manager PL w AUTOCENTRUM AAA AUTO sp. z.o.o. 

Stopień w jakim zostały uszkodzone zależy od tego czy woda dotarła tylko do poziomu kół, wnętrza auta czy też komory silnika. Zalany samochód elektryczny to odrębny temat, eksperci zdecydowanie odradzają nawet jego uruchamianie.

Jeśli woda sięga jedynie do progów karoserii, czyli zanurzone są w niej tylko piasty kół i hamulce, to na szczęście nie jest duży problem. Z podobnym mierzą się często kierowcy aut terenowych, którzy brodzą w ciekach wodnych. W takiej sytuacji trzeba zdjąć koła, oczyścić hamulce z błota i dla pewności wymienić płyn hamulcowy. Lepiej także wymienić łożyska kół oraz oleje mechanizmów różnicowych, które z czasem mogą powodować problemy.

Jeśli poziom wody jest nieco wyższy i np. woda przedostała się do układu wydechowego, może to być większy kłopot, ponieważ znajdują się tam katalizatory, sondy lambda czy filtry cząstek stałych (w starszych autach). Wówczas lepiej byłoby nie uruchamiać samochodu, tylko oddać go do serwisu, zdemontować wydech i osuszyć. Jeśli woda dostanie się do chłodnicy, należy ją również oczyścić lub wymienić.

Najgorszą jest sytuacja, gdy woda przedostanie się do wnętrza pojazdu. Wszędzie jest mnóstwo elektroniki, sterowniki poduszek powietrznych i pirotechnicznych napinaczy pasów bezpieczeństwa, a w niektórych samochodach także akumulator rozruchowy. Mimo, że woda rzadko wpływa do samego silnika, to jednak wszystkie czujniki oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny ulegną uszkodzeniu.

Jeśli we wnętrzu auta znajduje się woda, lepiej nie próbować go uruchamiać. Należy wezwać serwis mechaniczny, aby odholował samochód i spróbował go uratować. Jednocześnie, jeżeli posiadamy ubezpieczenie NNW, należy powiadomić od razu ubezpieczyciela, aby likwidator przyjechał obejrzeć samochód. Bardzo często w takiej sytuacji samochód zostanie spisany na straty jako tzw. szkoda całkowita.

Większość zalanych samochodów nie nadaje się do naprawy, koszty mogą przekroczyć ich cenę. Zaraz po zalaniu samochodu należy wymienić całą instalację elektryczną, co wiąże się z wysokimi kosztami. Nowoczesne samochody, wyposażone w elektronikę i zabezpieczenia, wykazują zwiększoną podatność na awarie po zalaniu. Elektronika taka, jak ABS, ESP czy wspomaganie przedkolizyjne, może w każdej chwili ulec awarii. Częste awarie systemów infotainment, które są bardzo wrażliwe na wodę, a także korozja w nietypowych i ukrytych miejscach, to kolejne negatywne skutki, które pojawią się w dłuższej perspektywie.

A co z zalanymi samochodami elektrycznymi? Ich akumulator jest teoretycznie wodoodporny, ale przede wszystkim przed zachlapaniem wodą deszczową.

– Jeśli akumulator, który w nowych samochodach najczęściej stanowi część podłogi, dostanie się pod wodę, nie ma gwarancji wodoodporności – wyjaśnia Paweł Molasy z AUTOCENTRUM AAA AUTO. Zdecydowanie nie należy jeździć takim samochodem elektrycznym, należy go oddać do serwisu, gdzie specjaliści doradzą dalszą procedurę zgodnie z instrukcją producenta.

W miarę upływu czasu po powodzi istnieje ryzyko, że poszkodowani będą próbowali sprzedać zalane auta, a tylko nieliczne ślady uszkodzeń będzie łatwo odkryć. Można zacząć od szczegółowego sprawdzania, czy nie ma błota w trudno dostępnych miejscach, np. pod tapicerką drzwi. Często znajduje się za uszczelką drzwi lub pod deską rozdzielczą. Większy stopień korozji pod dywanikiem w bagażniku lub zapach również wiele powiedzą o danym samochodzie.

Najlepszą radą przy zakupie używanego samochodu w czasie po powodzi jest ostrożność oraz zaufany dealer. Należy domagać się, aby w umowie kupna koniecznie znalazł się zapis mówiący, że samochód nie był zalany, aby w ramach roszczenia można było dochodzić odszkodowania pieniężnego.

marketnews24.pl

Photo by Andriy Babchiy on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version