Nie wszystkie opakowania poddawane są recyklingowi

W kraju rośnie popularność i ilość zwrotów butelek oraz puszek, jakie objęte zostały systemem kaucyjnym, ale z danych Re-turn wynika, że duża część z tych opakowań, wciąż nie jest zwracana.

W Irlandii z zadowoleniem przyjmuje się jednak fakt, że butelki i puszki po napojach przestały stanowić problem ulicznych śmieci, więc zbierane są przez osoby, które widzą w tym źródło swojego zarobkowania.

W sierpniu do maszyn przyjmujących puszki i butelki oddano 111 milionów opakowań, co dało zwrot w postaci 20 milionów euro, a łączna ilość trafiających do ponownego przetworzenia opakowań wyniosła 458 milionów, więc do rąk klientów wróciło 79,7 mln €.

W kraju od 1 czerwca tego roku każda butelka zawierająca napój lub inny wyrób płynny, ale też puszka aluminiowa, musi nosić logo Re-Turn, co oznacza, że obciążana jest kaucją podczas zakupu, a następnie po jej zwrocie kwota kaucji zostaje oddana. Jak podaje operator programu zwrotów, ilość opakowań kaucjonowanych stale rośnie, jednak tempo wzrostu zaczęło spadać.

Jeżeli przyjrzeć się statystykom miesięcznym, to w maju, jako zwroty do kontenerów wróciło 78 mln opakowań, w czerwcu było to 90 milionów, a w lipcu 102 miliony. Oznacza to w obu przypadkach miesięczne wzrosty o 12 milionów opakowań, co jednak nie miało miejsca w sierpniu, gdyż ubiegłomiesięczny wyniósł tylko 9 milionów opakowań.

Spadek może mieć wiele przyczyn, więc np. przygotowania do rozpoczęcia nauki w szkołach i duża część mieszkańców kraju zmagazynowała opakowania zwrotne, ale przyczyną mogą być też wyjazdy wakacyjne i wykorzystanie ostatniego miesiąca wakacji. Nie wydaje się, aby mieszkańcy wyspy znudzili się systemem kaucyjnym i butelki oraz puszki wyrzucali w większej ilości do zwykłych pojemników na śmieci, ponieważ nie potwierdzają tego informacje z firm odbierających odpady domowe.

Miesięcznie w kraju sprzedaje się około 150 milionów opakowań za kaucją, co daje każdego dnia pięć milionów, jednak należy mieć na uwadze, że miesięczne liczby sprzedaży różnią się w zależności od pory roku i temperatury powietrza. W miesiącach letnich sprzedaż napojów wzrasta, więc rośnie także ilość butelek, a jesienią i zimą jest znacznie niższa.

W okresie zimowym są jednak okresy, gdzie ilość sprzedawanych napojów znacząco wzrasta, podaje Re-Turn, a jest to np. okres Bożego Narodzenia. Z raportu Re-Turn wynika też, że przynajmniej jeden na trzy pojemniki za kaucją nie został zwrócony w czerwcu, lipcu i sierpniu, a łącznie oddano ich 303 miliony. Wg operatora systemu, Irlandia musi więc jeszcze poprawiać statystyki zwrotów, bo w tym samym okresie w Danii zwróconych zostało 92% kaucjonowanych opakowań na napoje.

Pojawiają się też opinie, że system zwrotów mógłby znacznie przyspieszyć, jednak do tego potrzebna jest większa ilość punktów do odbioru puszek i butelek, więc każdy ze sklepów powinien zostać w taki wyposażony. Wiadomo jednak, iż to sklep musi sfinansować ustawienie maszyny zwracającej kaucję, czyli koszt dla niewielkich jednostek handlowych jest zbyt wysoki, aby to zrobić. Gdyby jednak rząd wprowadził dotacje państwowe na ten cel lub sfinansował rozbudowę sieci maszyn odbierających opakowania zwrotne, ilość opakowań trafiających do ponownego przerobu, mogłaby być znacznie większa twierdzą sprzedawcy.

Dyrektor generalny Convenience Stores and Newsagents Association Vincent Jennings stwierdził:

– Proces wdrażania programu kaucji zwrotnej będzie powolny. Dla krajów takich jak Dania i Norwegia osiągnięcie tych poziomów nie było od 0 do 90. Zajęło to dużo czasu i wyobrażam sobie, że obecne wskaźniki w Irlandii mieszczą się w prognozach. Prawdopodobnie zajmie nam to dwa, trzy lata, aby osiągnąć ten poziom. Nadal jest spora liczba ludzi, którzy są skłonni wyrzucić pieniądze w błoto.

Re-Turn podaje też statystyki zwrotów dla każdego miesiąca, odkąd wprowadzono system kaucji za puszki i butelki, a wyglądają one następująco:

– w lutym zwrócono 2 mln opakowań

– w marcu 20 mln

– w kwietniu 51 mln

– w maju 78 mln

– czerwcu 90 mln

– w lipcu 102 mln

– w sierpniu 111 milionów

Oznacza to, że sam program można uznać w Irlandii za sukces, chociaż cały proces wciąż wymaga rozwinięcia.

Bodgan Feręc

Źr. Re-Turn

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Normalizacja stosunk
EBC chce przyspieszy