Nie wszystkie firmy mogą otrzymać pomoc państwa
W budżecie na 2023 rok ogłoszono, że firmy będą mogły ubiegać się o dotację państwową w wysokości do 10 000 € miesięcznie, aby pokryć koszty związane z zakupem energii.
Jak się jednak okazuje, może to być dla niektórych z nich dużym problemem, ponieważ mogą nie mieć zdolności do uzyskania zgody na taką dotację. Część firm już boryka się z kosztami za prąd sięgającymi dziesiątek tysięcy euro, gdyż sama pożyczka niewiele da w ich przypadku. Dla niektórych firm może to też oznaczać niewielkie, wręcz niezauważalne wsparcie, czyli niezależnie od wypłaty ulgi energetycznej, utracą płynność finansową przez wysokie rachunki za energię.
Nawet niektórzy właściciele mniejszych firm mówią, że już teraz ze względu na koszty, przede wszystkim rachunki za prąd, prowadzenie ich biznesów stało się nieopłacalne i prawdopodobnie zdecydują się na zakończenie działalności.
Małe kawiarnie i restauracyjki już powoli zaczynają się zamykać i nic nie dały wprowadzane do tej pory ograniczenia oraz inne oszczędności, jakie zostały zastosowane, a i brak odpowiednio przygotowanego personelu, także jest jednym z punktów problematycznych. Mówi się również, że skrócenie godzin pracy może okazać się pomocne w ograniczeniu rachunków, ale powinny iść z tym w parze działania, które dodatkowo wspierać będą przedsiębiorstwa.
Wg grupy biznesowej ISME, obecnie stan przedsiębiorstw można podzielić na trzy kategorie, więc te, które będą opłacać rachunki za prąd terminowo, następnie te, które koszty energetyczne będą mogły wpisać w koszty prowadzenia działalności, ale są też takie, które nie mogą właściwie już z tym nic zrobić.
Największe problemy będą mieć firmy usługowe z grupy podstawowych, ale też firmy spożywcze, z branży hotelarskiej oraz produkcyjnej, bo to one doświadczają najwyższych rachunków energetycznych i podniesienia kosztów prowadzenia działalności.
Nad tym problemem zastanawia się również Retail Excellence, który reprezentuje branżę detaliczną, a organ uznał budżetowe działania rządu za ukierunkowane wsparcie, ale dodaje, że takie może okazać się niewystarczające, aby firmy przetrwały kryzys.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Zdj: Image by Alexander Stein from Pixabay