Nie warto używać AI w tworzeniu Curriculum Vitae
Z każdym rokiem większa ilość osób korzysta z narzędzia jakim jest sztuczna inteligencja, a nawet wykorzystuje ją, aby stworzyć sobie ciekawsze CV, co jednak nie zostało niezauważone przez rekruterów, a ci nauczyli się już odróżniać stworzone ludzką ręką od tego przygotowanego przez elektroniczne mózgi.
Opublikowane dzisiaj badanie, mówi, że firmy i ich działy rekrutacji zaczęły już korzystać z programów, które są w stanie stwierdzić, czy CV jest wytworem ludzkiego umysłu, czy może w tym procesie brała udział sztuczna inteligencja. Stało się tak, gdyż w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach na biurka rekruterów zaczęły spływać fantastyczne opisy dotychczasowych karier, a to wówczas zaczęto podejrzewać, że pomocna w napisaniu tego dokumentu była sztuczna inteligencja.
Już prawie 40% irlandzkich firm w procesie rekrutacji skorzystała z narzędzi do wykrywania CV tworzonych przez AI, mówi się w badaniu IrishJobs.
Firmy zaostrzyły też kontrolę przesłanych dokumentów, aby mieć pewność, że curriculum vitae nie jest naciągane, a i coraz częściej prowadzą znacznie bardziej skomplikowane procesy rekrutacyjne, jeżeli okaże się, iż kandydat sztucznej inteligencji zlecił opisanie swojego dotychczasowego przebiegu kariery. 28% firm na stałe włączyło już do wielu procesów technologię opartą na sztucznej inteligencji, a pomaga ona również w wychwytywaniu „naciąganych” CV, z czego 56% firm, wdrożyło AI do procesów rekrutacyjnych w okresie ostatniego roku.
Uatrakcyjnianie dokumentów aplikacyjnych stało się w ostatnich dwóch latach bardzo modne, a kandydaci mają wówczas nadzieję, iż to na ich CV spojrzy się przychylnym okiem, jednak to już przeszłość i muszą się oni, jeżeli zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną zmierzyć z większą ilością pytań, a i mogą być one bardziej szczegółowe. Pozwala to stwierdzić, czy kandydat posiada deklarowaną wiedzę i umiejętności, a i czy jest tak sprawny intelektualnie, jak mówią przesłane dokumenty.
Z uwagi na większą ilość dokumentów, jakie tworzone są do celów rekrutacyjnych, już 20% ankietowanych firm stwierdza, że znacznie podniosło poziom kontroli kandydatów, a rekruterzy dodają otwarcie, że 1/3 kandydatów z całą pewnością korzysta z pomocy sztucznej inteligencji. W całkiem dużej ilości przypadków okazuje się i to już na początku rozmowy o pracę, że kandydat używał AI do stworzenia CV, gdyż poziom wiedzy i sposób wysławiania, odbiegają od tego, jakie zostało użyte w przesłanym dokumencie.
70% firm biorących udział w badaniu odpowiedziało, iż ma świadomość, że przesyłane im dokumenty są tworzone przez sztuczną inteligencję, więc postanowiono rozbudować procesy rekrutacyjne, aby sprawdzić kandydatów pod względem zawartych w dokumentach danych.
W tej sprawie rekruterzy są bardzo szczerzy, bo oficjalnie przyznają, że właściwe na stałe korzystają z pomocy programów do oceny CV i listów motywacyjnych, a i w 39% przypadków wdrożyli tę metodę do swojej codziennej pracy. Opowiada o tym dyrektor krajowy Stepstone Group Ireland Sam Dooley:
– Chociaż wciąż znajdujemy się na wczesnym etapie cyklu życia sztucznej inteligencji, z naszych ustaleń jasno wynika, że technologia ta ma znaczący wpływ na sposób, w jaki pracodawcy przyciągają i rekrutują potencjalnych pracowników – ponad jedna na cztery organizacje w Irlandii wykorzystuje już tę technologię, aby wprowadzać zmiany. W miarę jak coraz więcej kandydatów eksperymentuje z tymi narzędziami, nie powinno dziwić, że pracodawcy kładą większy nacisk na bardziej osobiste metody oceny, takie jak rozmowy kwalifikacyjne, aby uzyskać bardziej kompleksowy wgląd w wyniki kandydatów na wcześniejszym etapie procesu rekrutacji.
39% firm dodaje, że sztuczna inteligencja, która wdrożona została do procesu rekrutacji, przyspieszyła cały proces znajdowania pracowników, a 38% stwierdza, że można wówczas znaleźć odpowiedniejszych kandydatów. 42% firm używa sztucznej inteligencji na każdym z etapów rekrutacji, a 39% na etapie planowania rozmowy kwalifikacyjnej.
51% osób zajmujących się rekrutowaniem pracowników powiedziała, że AI to bardzo przydatne narzędzie w ich pracy, a 46% jest zdania, że uczyniła ich pracę bardziej skomplikowaną.
W badaniu IrishJobs udział wzięło 250 firm z całego kraju, które aktywnie prowadzą procesy rekrutacyjne.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Image by Gerd Altmann from Pixabay