Nie przewieziesz e-hulajnogi autobusem, tramwajem i pociągiem

Krajowy Urząd Transportu (NTA) opublikował wstępne wytyczne dotyczące przewożenia e-hulajnóg środkami transportu publicznego, a z tych wynika, że już wkrótce wprowadzony będzie zakaz przewożenia ich tramwajami, autobusami oraz pociągami.

NTA przygotowuje się do wprowadzenia zakazu od października tego roku, a decyzja podjęta została na podstawie obaw przewoźników, którzy chcą się chronić przed ryzykiem wystąpienia pożarów w ich środkach transportu. Oznacza to, że ze względów bezpieczeństwa pożarowego, zakazane zostanie przewożenie elektrycznych hulajnóg w transporcie publicznym. Wg NTA problem stanowią baterie litowo-jonowe, które najczęściej stosowane są w e-hulajnogach, a dochodziło na świecie do przypadków, że samoistnie stawały one w płomieniach.

W dokumencie NTA można przeczytać:

– Wiadomo, że w tych akumulatorach występują wewnętrzne usterki, które prowadzą do przegrzania i zapłonu.

Zakaz, jak dodaje NTA, dotyczy wyłącznie e-hulajnóg, a wyłączone zostaną spod niego e-rowery i skutery osób niepełnosprawnych.

Krajowy Urząd Transportu mówi też:

– Przyczyną niedawnych pożarów i gęstego, czarnego dymu w środkach transportu publicznego w Madrycie i Barcelonie były baterie litowo-jonowe. Podobne ograniczenia obowiązują już w Berlinie, Barcelonie i Wielkiej Brytanii.

NTA stwierdziło, że e-hulajnogi mogą doczekać się też kolejnych ograniczeń, a tylko dlatego, że to produkt, który pojawił się na runku stosunkowo niedawno, więc nie było wiadomo, jakie ma wady i zalety, a wcześniej nie istniały w Irlandii żadne regulacje w tej kwestii.

Krajowy Urząd Transportu:

– Kontrola jakości ich konstrukcji nie jest zatem tak dojrzała i dobrze rozwinięta jak w przypadku rowerów elektrycznych oraz skuterów inwalidzkich, które podlegają dłużej regulacjom. Testowane akumulatory rowerów elektrycznych i skuterów mobilnych nie stwarzają takiego samego poziomu ryzyka.

NTA poinformowało również, że ten zakaz będzie okresowo kontrolowany i mogą być wprowadzane do niego zmiany, a obowiązywać będzie u operatorów transportu publicznego, w tym Dublin Bus, Bus Éireann, Go-Ahead Ireland, Iarnród Éireann i Luas. NTA nie informuje, czy tymi zasadami objęci zostaną również prywatni przewoźnicy, jednak stwierdzenie „operatorzy transportu publicznego” może sugerować, że oni też, więc i prywatne linie autobusowe również wprowadzą ten zakaz.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Varla Scooter on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dublińscy kierowcy
Polscy naukowcy opra