Pomimo spadku inflacji, gospodarstwa domowe w Irlandii wciąż odczuwają presję z tytułu ponoszenia wysokich kosztów utrzymania, co trzeci miesiąc z rzędu wpływało na obniżenie nastrojów konsumenckich.
Ostatni spadek nastrojów łączy się z podwyżkami cen paliw napędowych, a także wprowadzonymi podwyżkami operatorów telewizyjnych, internetowych i telekomunikacyjnych. Nastroje pogorszyły się również po kilku masowych zwolnieniach w firmach technologicznych i współpracujących z nimi, ale też źle wpływa na ogólną ocenę konsumentów seria zamknięć restauracji, pubów i mniejszych biznesów.
Dane z rynku pracy również nie nastrajają mieszkańców Irlandii optymistycznie, bo zmniejszająca się ilość ofert pracy wskazuje, że ten zaczyna się kurczyć, więc nie można już z tak dużą łatwością, jak było to wcześniej, znaleźć zatrudnienia.
Badanie nastrojów konsumenckich, jakie przeprowadziła pracownia Core Research na zlecenie unii kredytowych, pokazało, że poziom zadowolenia konsumenckiego obniżył się do 67,8 z 69,5, co notowane było w miesiącu poprzednim. Jest to tym samym trzeci miesięczny spadek zadowolenia konsumenckiego w kraju, a od października ubiegłego do końca stycznia tego roku notowano wzrosty.
Długoterminowy wskaźnik zadowolenia konsumentów wynosił w typowym okresie 84,6, co obecnie wydaje się wynikiem nieosiągalnym. Najwięcej złych nastrojów prezentuje się w zakresie perspektyw zatrudnienia, więc to czynnik, zaraz po kosztach życia, który najbardziej odciska się na ocenach respondentów.
Coraz więcej osób mówi też, że ich sytuacja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu, więc i to czynnik, jaki wyraźnie zaznacza się w badaniu.
Gospodarstwa domowe ratują się przed utratą bezpieczeństwa finansowego przez ograniczenia zakupów, więc tną wydatki na mniej potrzebne rzeczy, a skupiają się na zakupach spożywczych i zaspokajaniu najpilniejszych potrzeb. 23% respondentów stwierdziło, że w ramach oszczędności zmodyfikowali swoje plany wakacyjne, ponieważ nie stać ich na wyjazd, choć 28% badanych dodaje, że w tym roku nie zmienią nic i na wakacje wyjadą z całą pewnością. 15% ograniczy wydatki na wakacje.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Thought Catalog on Unsplash