Nie ma zgody na propozycję z raportu Agencji Ochrony Środowiska o redukcji ilości zwierząt
Niedawno pojawił się raport, iż w ramach redukcji emisji gazów cieplarnianych, Irlandia powinna zredukować ilość stad zwierząt rzeźnych o 30% i powinno się to stać praktycznie natychmiast.
Na to zareagowali najostrzej producenci bydła rzeźnego i mlecznego, a i włączyli do walki z planem Agencji Ochrony Środowiska posłów niezależnych z terenów wiejskich, którzy również są zdania, iż przyczyni się to do likwidacji części gospodarstw rolnych. Deputowani wystąpili już z wnioskiem do rządu, żeby odstąpił od tych planów i domagają się, aby propozycja, została odrzucona w całości.
Lider Rural Independent Group w parlamencie Mattie McGrath, w ostrych słowach wypowiedział się o tych planach, a jednocześnie nazwał go „brutalnym uderzeniem w serce wiejskiej Irlandii”.
W swoim wystąpieniu poseł niezależny Mattie McGrath powiedział:
– Ten raport, opracowany przez Agencję Ochrony Środowiska, agencję rządową, ujawnia niszczycielski wpływ radykalnej polityki ekologicznej rządu na irlandzkie rolnictwo. Propozycje, których celem jest zmniejszenie krajowego pogłowia zwierząt o 30 procent, zniszczy źródła utrzymania irlandzkich hodowców wołowiny, nabiału i owiec oraz zagrożą samej produkcji żywności, od której zależy nasz naród. Jeśli te propozycje zostaną wdrożone, irlandzkie obszary wiejskie staną w obliczu „masowego zniszczenia”. Raport wzywa do zmniejszenia liczby zwierząt gospodarskich i czterokrotnego lesistości, wraz z ponownym zawilgoceniem 90 procent rekultywowanych gruntów, będzie to miało druzgocący wpływ na nasze społeczności, domy i tradycje. Wydaje się, że autorzy raportu nie mają szacunku dla ludzi, którzy nazywają wiejskie tereny Irlandii domem, ponieważ ich propozycje przekształciłyby je w park narodowy. Ewidentne jest, że rząd stracił kontakt z wiejskimi obszarami Irlandii, o czym świadczy stworzenie tego raportu, który został sfinansowany z pieniędzy podatników, oraz ich plany narzucenia rolnikom celów redukcji emisji o 25 procent. Świat potrzebuje więcej żywności, a nie mniej i niesprawiedliwe jest ograniczanie produkcji żywności oraz pozostawianie gruntów, które są nieużywane. Żądamy jednoznacznego oświadczenia taoiseacha i ministra rolnictwa, zapewniającego nas, że żadne redukcje pogłowia bydła, świń, kóz i owiec nie będą rozważane ani realizowane, a raport zostanie natychmiast zlekceważony i spalony.
Bogdan Feręc
Źr: The Liberal
Photo by Grant Brookes on Unsplash