Nie ma poparcia dla uzbrojenia wszystkich policjantów

Leo Varadkar został osamotniony w swoim poparciu dla pomysłu, aby każdy irlandzki policjant pełniący służbę patrolową wyposażony został w broń palną.

Propozycja uzbrojenia policjantów odrzucona została zarówno przez związki zawodowe i grupy reprezentujące funkcjonariuszy Gardy, ale i przez posłów koalicyjnych, co oznacza już teraz, że debata w tej sprawie zakończy się fiaskiem, więc policjanci z pierwszej linii, nadal pełnić będą służbę bez pistoletów. Wcześniej Leo Varadkar zadeklarował, iż poprze taki wniosek, jeżeli przedstawiony zostanie przez władze Gardy, a i namawiać ma członków swojego ugrupowania, by i oni przychylili się do propozycji.

Słowa wicepremiera były reakcją na pojawiające się sugestie, iż policjantów należy dozbroić, gdyż ich służba stała się bardziej niebezpieczna, a i muszą oni coraz częściej mierzyć się z uzbrojonymi napastnikami. Gdyby taka propozycja wysunięta została przez ministra sprawiedliwości lub komisarza Gardy Drew Harrisa, Leo Varadkar z całą pewnością taką by poparł.

Słowami wicepremiera Varadkara zaskoczona była sekretarz generalna Stowarzyszenia Sierżantów i Inspektorów Gardy Antoinette Cunningham, a stwierdziła, że to trochę dziwne, bo wcześniej nie słyszała, aby komisarz Harris miał plany uzbrojenia policjantów pierwszej linii. Cunningham dodała, iż to bardzo daleko idąca zmiana w zasadach funkcjonowania Gardy, a nawet zastępca komisarza Harrisa Michael Staines jest przekonany, że drogą do sukcesu irlandzkiej policji nie jest broń, a inne działania, jakie wypracowane zostały w latach poprzednich. Sekretarz Antoinette Cunningham wezwała natomiast wicepremiera, by bez zbędnych opóźnień wprowadzono w kraju kamery osobiste dla policjantów, co będzie bardziej przydatne, niż pistolet przy boku.

Również przewodniczący Stowarzyszenia Przedstawicieli Gardy Brendan O’Connor stwierdził, iż nie jest dobrze nastawiony do propozycji uzbrojenia szeregowych policjantów, chociaż uważa, że lepszym rozwiązaniem będzie wyposażenie funkcjonariuszy patrolowych w paralizatory.

Leo Varadkar zapowiedział jednak, że rozmawiać będzie w tej sprawie z koalicjantami, chociaż już wcześniej przedstawiciele Fianna Fáil wyrazili pogląd, iż przeciwni są broni dla policjantów. W szeregach „FF” mówi się jednak częściej o doposażeniu funkcjonariuszy sprzętem ochronnym, ale bez podnoszenia poziomu uzbrojenia. Fianna Fáil uważa natomiast, iż można rozwinąć Jednostkę Wsparcia Zbrojnego, doposażyć ją w nowoczesną broń, zwiększyć poziom zatrudnienia, a i doszkolić oraz dać więcej narzędzi do skutecznej walki z uzbrojonymi przestępcami.

Trochę inaczej na te kwestie patrzą w Fine Gael i posłanka Jennifer Carroll MacNeill powiedziała, że można tę sprawę rozważyć, o ile taka propozycja przedstawiona zostanie oficjalnie przez władze Gardy. Carroll MacNeill uznała, że omówieniem tej problematyki powinna zająć się cała koalicja, a następnie parlament.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Tom Def on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland braces for a
Duże zmiany w syste