Lokatorzy mieszkań komunalnych, którzy dysponują wolnym pokojem, mogą wg nowych przepisów ten wynająć, ale są też warunki, jakie muszą spełnić.
Do Rad Miast trafiła właśnie instrukcja z Departamentu Mieszkalnictwa, a ta mówi, że o ile lokator mieszkania komunalnego wcześniej wykazywał zachowania antyspołeczne, źle zarządza nieruchomością lub zalega z czynszem, nie może skorzystać z programu najmu pokoju i w ten sposób zarobić dodatkowe 14 000 euro bez podatku. Tak samo może się stać, jeżeli lokal jest zbyt mały.
Żeby ubiegać się o możliwość wynajęcia pokoju w mieszkaniu lokatorskim, należy wcześniej złożyć specjalny wniosek do władz lokalnych, w to one decydują, czy taki można wynająć, a zasady zostały określone w okólniku, jaki przesłał do Rad Departament Mieszkalnictwa.
Tego typu najem najczęściej stosowany jest w kraju w przypadku najmu pokoi dla studentów, a opiera się na zasadach, jakie opracowane zostały wspólnie przez rząd i Agencję Zarządzania Miastami i Powiatami.
Rzecznik Departamentu Mieszkalnictwa powiedział jednak, że to zasady pilotażowe, a będą obowiązywać przez 12 miesięcy. Następnie przeprowadzony zostanie ich przegląd i skontroluje się, czy są odpowiednie.
Te zasady obowiązują od 1 grudnia tego roku, a każda osoba, jeżeli chciałaby wynająć pokój od najemcy komunalnego, może sprawdzić w urzędzie miejskim, jaki jest status mieszkania i czy najemca lokalu otrzymał prawo do jego wynajmowania.
Ma to zabezpieczyć osoby, które chcą wynająć pokój w mieszkaniu lokatorskim przed nadużyciami, a jednocześnie pozwoli ocenić, ile mieszkań z substancji miejskiej, jest wynajmowanych dodatkowo.
Wynajęcie pokoju w mieszkaniu lokatorskim, w którym czynsz nie przekracza 14 000 € rocznie, nie zmienia żadnych zasad wypłaty zapomóg i zasiłków, a i Revenue nie żąda z tego tytułu odprowadzenia podatków, chociaż jest informowane o takim najmie.
Bogdan Feręc
Źr. Independent
Photo by Patrick Perkins on Unsplash