Z budek telefonicznych z każdym rokiem korzysta coraz mniej osób, a tylko dlatego, że telefony komórkowe lub stacjonarne, posiadają już praktycznie wszyscy mieszkańcy Irlandii.
To z kolei oznacza, że przydatność budek telefonicznych stała się mniej niż niska, co kazało się zastanowić, czy nadal powinny znajdować się w przestrzeni publicznej. Właściciel budek telefonicznych, którym jest Eir, zadecydował, że 105 ostatnich, jakie zostały w kraju, również zniknie, ale same miejsca po nich zostaną wykorzystane w inny sposób.
Kiedy budki telefoniczne i zamontowane w nich telefony przeżywały swoje chwile świetności, w Irlandii było ich prawie 3300, jednak wraz z rozwojem technologii komórkowej na wyspie, a i większą dostępnością naziemnych linii telefonicznych, w tym ekspansją internetu, popularność telefonów publicznych sukcesywnie spadała.
Operator Eir uznał, że samo zlikwidowanie budek telefonicznych, nie przyniesie nikomu korzyści, więc zadecydowano, że w tych miejscach, ustawić można ładowarki do samochodów elektrycznych. Ogółem 142 budki telefoniczne doczekają się zmiany ich zastosowania, więc staną się punktami ładowania. Do tej pory program przekształcania budek telefonicznych uznawany był w Eir za pilotażowy, jednak oceniono, iż może być opłacalny dla firmy. W ładowarki do samochodów napędzanych silnikami elektrycznymi przekształcono już 60 budek, a na innych terenach należących do Eir ustawiono już 76 punktów szybkiego ładowania.
Nie wszystkie budki telefoniczne, jakie znajdują się w Irlandii, zmienią się w ładowarki, bo część przerobiona zostanie na tzw. cyfrowe cokoły, które oferować będą wiele usług internetowych dla mieszkańców miast i miasteczek. Chodzi przede wszystkim o te znajdujące się w dużej odległości od ulic lub umiejscowione w pasażach dla pieszych.
Najstarsza budka telefoniczna, a pierwsza, jaką ustawiono w Irlandii ma ponad 100 lat, doczekała się odrestaurowania i zostanie wystawiona w hołdzie budkom telefonicznym na widok publiczny. Będzie to pomnik, który przypominać ma o czasach, kiedy budki telefoniczne były w codziennym użyciu.
Dyrektor generalny Eir Oliver Loomes powiedział:
– Automaty telefoniczne są ważną częścią naszego życia od pokoleń i wypada to zaznaczyć. We współpracy ze społecznościami i władzami lokalnymi podjęliśmy kroki, aby w sposób przemyślany przenieść starszą infrastrukturę. Naszym celem przez ostatnie cztery lata było znalezienie najlepszych sposobów zmiany przeznaczenia lub zachowania tych budek, bezpośrednio angażując społeczności, którym służą.
Dyrektor zarządzająca Eir Una Strafford powiedziała natomiast:
– Usunięcie ostatnich automatów telefonicznych to symboliczny krok w kierunku bardziej połączonej, cyfrowej przyszłości. Zamykając ten rozdział w irlandzkiej historii telekomunikacji, otwieramy kolejny, skupiając się na innowacyjnych rozwiązaniach, które odpowiadają potrzebom naszych społeczności i środowiska. Decyzja o wycofaniu została podjęta na podstawie obszernej analizy wzorców użytkowania, a dane wykazały stały spadek popytu.
Część z wycofywanych z użycia budek telefonicznych przekazanych zostało organizacjom społecznym, a te wykorzystane będą, jako miejsca informacji turystycznej oraz punkty pierwszej pomocy medycznej. W tych umieszczone będą m.in. defibrylatory i sprzęt służący do udzielenia pomocy poszkodowanym lub potrzebującym wsparcia medycznego.
Część mieszkańców Irlandii ze smutkiem przyjęła tę informację i mówili, że właśnie kończy się pewna epoka.
Bogdan Feręc
Źr. News Talk
Photo CC BY-SA 2.0 Stephen Craven