Nawet 380 mld zł na inwestycje w gaz, OZE i SMR-y: oto strategia Grupy ORLEN do 2035 roku
Bezpieczeństwo energetyczne i realizacja celów klimatycznych, ale również wierność wartościom, takim jak rzetelność, odpowiedzialność, wiarygodność oraz uczciwość – takie priorytety na kolejną dekadę nakreślił prezes zarządu ORLEN podczas prezentacji nowej strategii największej firmy w Polsce i całej Europie Środkowej.
https://r.dcs.redcdn.pl/webcache/pap-embed/iframe/dnEkN48O.html
Strategia Grupy ORLEN do 2035 roku przewiduje przede wszystkim realizację gigantycznych, gdyż sięgających od 350 do 380 mld zł, inwestycji m.in. w zwiększenie wydobycia gazu, budowę czterech morskich farm wiatrowych, wielkoskalowych magazynów energii i co najmniej dwóch małych elektrowni jądrowych (SMR).
„Naszym podstawowym celem jest zapewnienie polskim obywatelom i przedsiębiorstwom bezpieczeństwa. Dziś nie chodzi przede wszystkim o podnoszenie wartości firmy czy zysk akcjonariuszy, ale poczucie współodpowiedzialności za przyszłość kraju i regionu, za którego granicą toczy się wojna. To bezpieczeństwo zostanie wzmocnione właśnie dzięki największemu programowi inwestycyjnemu i modernizacyjnemu w historii polskiej energetyki” – powiedział Ireneusz Fąfara, prezes zarządu i dyrektor generalny ORLEN.
W strategii zatytułowanej „Energia jutra zaczyna się dziś” ORLEN zobowiązał się osiągnąć w ciągu 10 lat m.in. wzrost mocy zainstalowanej w OZE z obecnych 1,3 GW do 12,8 GW, budowę wielkoskalowych magazynów energii o pojemności 1,4 GW czy dostarczenie do 27 mld m sześć. gazu (głównie z Norwegii i Ameryki Północnej).
„Dostrzegamy rosnące zapotrzebowania i popyt właśnie na gaz jako paliwo przejściowe. Oczywiście, jest ono emisyjne, jednak dużo mniej od wydobycia i zużywania węgla. Dlatego ten typ inwestycji traktujemy jako gwarancję utrzymania dynamicznego rozwoju i przeprowadzenia skutecznej dekarbonizacji całej Europy Środkowej” – przekonywał prezes zarządu ORLEN.
ORLEN planuje również poszerzyć grono aktywnych uczestników swego programu lojalnościowego VITAY do 10 milionów, wzrost udziału w krajowym rynku energii elektrycznej dla samochodów elektrycznych do poziomu 33 proc., a także rozbudowę krajowej sieci punktów ultraszybkiego ładowania prądem stałym o 5,8 tys. instalacji.
Prezes zarządu ORLEN zilustrował nową strategię jako cztery filary, opierające się na fundamencie ładu korporacyjnego (budującego spójną, zintegrowaną, cyfrową organizację) oraz dekarbonizacji aktywów i transformacji energetycznej.
„Są nimi kolejno: maksymalizacja wartości Grupy, realizacja przemyślanych inwestycji, osiąganie stabilnych zwrotów oraz odpowiedzialne zarządzanie kapitałem” – podkreślał Ireneusz Fąfara.
Prezes największej firmy w Polsce i naszym regionie Europy dodał również, że z jego perspektywy kluczowym aspektem jest kierowanie się jasnymi wartościami: rzetelnością, odpowiedzialnością, wiarygodnością oraz uczciwością.
„Tego oczekują od nas Polacy: abyśmy zarówno poprzez codzienną pracę, jak i realizację tych ambitnych inwestycji, wzmacniali zaufanie do naszej marki, a im samym gwarantowali poczucie bezpieczeństwa. Zarówno, jeśli chodzi o aspekt energetyczny i finansowy, jak i kwestie klimatyczne” – konkludował prezes zarządu ORLEN.
Źródło informacji: PAP MediaRoom