Porozumienie między rządem a NATO, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa cybernetycznego i ochronę infrastruktury podmorskiej, nie narusza neutralności Irlandii, zapewnił lider Partii Zielonych Eamon Ryan.
Minister powiedział również, że jego partia była zaangażowana w decyzje dotyczące porozumienia i uczynił to „z absolutną pewnością, że nasza neutralność pozostaje rdzeniem polityki rządu, polityki krajowej i że w żaden sposób jej nie narusza”.
W tej sprawie szeroki materiał przygotował The Irish Times, który donosi, że porozumienie zapewni Irlandii większy dostęp do zasobów NATO, w tym wrażliwych danych wywiadowczych, a w celu ochrony infrastruktury podmorskiej i przeciwdziałania zagrożeniom ze strony państw agresywnych, takich jak Rosja.
Tánaiste Micheal Martin potwierdził w grudniu w odpowiedzi na pisemne pytanie Dáil, że w listopadzie uzgodniono nowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania, które będą obowiązywać do 2028 r.
Stosunki Republiki Irlandii z NATO określone zostały w pakcie o Partnerstwie dla Pokoju, do którego Irlandia przystąpiła w 1999 r. Od 2022 roku relacje te reguluje Program Partnerstwa Indywidualnego.
W listopadzie ub. roku uzgodniono natomiast nowe indywidualnie dostosowanie partnerstwa Irlandii, którego celem jest „zwiększenie zaangażowania w obszarach współpracy leżących w wyraźnym interesie Irlandii, takich jak utrzymywanie pokoju, bezpieczeństwo morskie oraz zwalczanie zagrożeń cybernetycznych i hybrydowych”, o czym powiedział rzecznik Departamentu Obrony.
Rzecznik dodał:
– Rząd nie ma planów przystąpienia do NATO i nie ma to wpływu na irlandzką politykę neutralności militarnej.
Minister Ryan stwierdził natomiast, że jego zdaniem właściwe jest, aby rząd wykorzystał zasoby instytucji takich jak NATO, aby pomóc chronić naród irlandzki.
Eamon Ryan:
– Nie jest to w żaden sposób dryfowanie do NATO ani zamiar przystąpienia do NATO, jest to praca w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju na rzecz ochrony naszych obywateli.
– Nie przystąpimy do NATO. Naszą neutralność popiera irlandzki naród i służy nam to dobrze i jest słuszne.
Bogdan Feręc
Źr: RTE
Photo by Marek Studzinski on Unsplash