Nastroje konsumentów ponownie się poprawiły

Lutowe badanie Nastrojów Konsumenckich prowadzone przez Credit Union pokazało, że kolejny raz z jakiegoś powodu wzrósł poziom nastrojów w społeczeństwie, chociaż pozytywów w irlandzkiej gospodarce nie ma być dużo.

Indeks nastrojów podniósł się w lutym do poziomu 55,6 z 55,2 w styczniu tego roku, ale w porównaniu z tym sprzed inwazji Rosji na Ukrainę, jest znacznie niższy, bo ówcześnie wynosił 77,0. Wynik z lutego jest obecnie najwyższym wskaźnikiem od czerwca ub. roku, a na odzwierciedlać podobne zjawiska, jakie obserwowane są w całej Unii Europejskiej i USA.

Wg ekonomisty Austina Hughesa, w Irlandii najwyższy poziom obaw jest już za nami, a wcześniej powodowany był niepewnością energetyczną i kosztami utrzymania, gdyż nie było wiadomo, do jakiego poziomu będą rosnąć.

Austin Hughes powiedział:

Jednak odczyt z lutego sugeruje również, że chociaż obawy mogą słabnąć, to absolutnie nie ma sensu, aby się skończyły. Badanie nastrojów wyraźnie sygnalizuje, że konsumenci pozostają ostrożni i mają ograniczoną siłę nabywczą. Istotny czynnik strachu pozostaje kluczowym elementem wpływającym na nastroje konsumentów.

Widać to na przykładzie opinii konsumenckich, jakie dotyczą perspektyw na najbliższe 12 miesięcy, a jak zauważył Hughes, największe obawy budzi obecnie sektor wielonarodowościowy, ale też rynek mieszkaniowy. Ostrożność widać też w ocenach konsumentów, które dotyczą perspektyw makroekonomicznych, więc niby czują pewien stopień poprawy, ale wciąż na horyzoncie pojawiające się zagrożenia.

Poprawiły się nastroje w zakresie miejsc pracy i to już trzeci miesiąc z trendem wzrostowym, a obawy o utratę miejsc pracy, jakie miały miejsce jeszcze jesienią, zaczynają schodzić na plan dalszy. Mniejsze są też obawy o utratę pracy, nawet w chwili, gdy sektor technologiczny rozpoczął kolejną fazę zwolnień, w tym chodzi tu o gigantów z tego sektora.  

Austin Hughes określił też, że o 3500 € spadła w 2022 roku siła nabywcza irlandzkich gospodarstw domowych, co jest wynikiem inflacji.

Austin Hughes dodaje:

Naszym zdaniem głównym czynnikiem wpływającym na bardziej pozytywny odczyt w tym elemencie badania nastrojów jest to, że większość konsumentów przygotowała się na jeszcze ostrzejszą presję związaną z kosztami życia na początku 2023 r. W tych okolicznościach złagodzenie cen paliw i hurtowych kosztów energii, ujmując to ogólnie, zachęciło do poglądu, że najgorsze w tym względzie może się skończyć, ale łagodna pogoda prawdopodobnie również odegrała swoją rolę, ograniczając zużycie paliw do ogrzewania. Poczucie, że nastroje zostały wzmocnione przez przekonanie, że warunki, z jakimi stykają się konsumenci, nie są tak złe, jak się obawiano, a raczej uległy istotnej poprawie, jest zgodne z ostrożniejszymi odczytami w lutowym badaniu oczekiwań gospodarstw domowych co do ich siły nabywczej w ciągu roku na następne 12 miesięcy.

Bogdan Feręc

Źr: Business Plus

Photo by charlesdeluvio on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nie zapraszamy na Dz
Ile Rosja traci na u