Należy ograniczyć napływ uchodźców do Irlandii
Virgin Media Television zleciła pracowni badania opinii publicznej Red C przeprowadzenie ankiety, w której zapytano o opinię, a w tej społeczeństwo miało się wypowiedzieć, jak postępować z napływem uchodźców.
Z odpowiedzi, jakich udzielali respondenci, wynika, że 2/3 z nich jest zdania, iż należy ograniczyć napływ uchodźców do kraju, ale przede wszystkim ograniczyć przyjmowanie nieograniczonej ilości uchodźców wojennych z Ukrainy. 83% badanych odpowiedziało, że Irlandia nie ma odpowiednio przygotowanych niektórych usług publicznych, żeby obsłużyć tak dużą ilość osób, jakie teraz znajdują się w kraju, a 4 na 5 osób odpowiedziały, iż poprzez napływ uchodźców lub azylantów, mają utrudniony dostęp do niektórych usług świadczonych przez państwo.
Niecałe 50 proc. jest zdania, iż pozytywnie ocenić może ukraińskich uchodźców wojennych, jacy znajdują się na wyspie, w porównaniu do osób innych narodowości, np. ubiegających się o przyznanie statusu uchodźcy, czyli azylantów.
64% ogółu badanych nie chce, aby kraj przyjmował większą ilość uchodźców wojennych z Ukrainy, jednak w przypadku grupy wiekowej 35 – 54 lata, odsetek ten wzrasta do 70%.
80% biorących udział w ankiecie odpowiedziało, że Irlandia nie jest w stanie zapewnić usług na odpowiednim poziomie osobom, które ubiegają się o azyl, a ilość ta wzrasta do 89% w grupie wiekowej 55+. W podziale na regiony największa ilość przeciwników przyjmowania azylantów znajduje się w Dublinie.
Niewiele ponad 50 proc. respondentów powiedziało o wzroście aktywności protestacyjnej wobec uchodźców i azylantów, iż nie jest ona uzasadniona, a 1/3 badanych chce wesprzeć lokalny ośrodek zakwaterowania migrantów. 39% zrobi to w Dublinie, natomiast najwięcej osób deklarowało takie wsparcie w grupie wiekowej od 35 do 54 lat i było ich 42%. 15% nie miało zdania w tej sprawie.
Red C zapytało również o możliwość dozbrojenia Ukrainy przez Irlandię i w tym kontekście 50% odpowiedziało, że są przeciwnikami takiego rozwiązania, natomiast 36% wyraźnie popiera taką możliwość.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Photo by Markus Winkler on Unsplash