Met Éireann opublikował statystyki dotyczące temperatury w lipcu, a z danych wynika, że najzimniejszym i najwilgotniejszym miejscem w kraju było lotnisko w Knock.
Ireland West Airport Knock położony jest niecałe 6 km na południowy zachód od Charlestown, w hrabstwie Mayo, a samo lotnisko obsługuje zachodnią i północno-zachodnią część Irlandii. Z zapisów meteorologicznych wiemy, że w tym miejscu temperatury w ubiegłym miesiącu najniższe były w ujęciu krajowym, ale padało tam też częściej, niż w innych częściach Irlandii.
Służby meteo odnotowały więc w Knock najniższą średnią temperaturę w kraju, a i największą średnią ilość opadów, jakie występowały na wyspie lipcu.
Łącznie na lotnisku w Knock spadło 97,3 milimetra deszczu na metr kwadratowy, co jest najwyższą średnią dla poprzedniego miesiąca, ale i najniższą średnią temperaturę, która wyniosła 13,4 stopnia Celsjusza.
Jest też miejsce, gdzie średnia temperatura w kraju była w lipcu najwyższa i tę przypisano do lotniska Shannon w hrabstwie Clare oraz w dublińskim Phoenix Park. W obu przypadkach najwyższa średnia temperatura krajowa wyniosła 15,3 stopnia Celsjusza.
Na lotnisku w Knock odnotowano ogółem 24 lipcowe dni z opadami, więc w skali miesiąca była to też największa ilość w kraju.
Kolejnym miejscem z dużą ilością opadów stało się niewielkie miasteczko na północy, gdzie mieszka niewiele ponad 1000 osób, a to właśnie w Belmullet w hrabstwie Mayo opady przekroczyły o 102% średnią ilość opadów dla średniej długoterminowej z lat 1981-2010. Według danych meteorologicznych Belmullet odnotował także drugą najniższą liczbę godzin słonecznych w miesiącu, a Gurteen w Sligo znalazło się pod tym względem na pierwszej pozycji.
Met Éireann dodaje, że prawie wszystkie stacje meteorologiczne umieszczone na lotniskach i w ich pobliżu w całej Irlandii, odnotowały jednak w lipcu opady niższe od średnich dla tego miesiąca, jeżeli porównać wyniki z danymi długoterminowymi.
Jak dodaje Met Éireann, średnia krajowa temperatur w lipcu tego roku wyniosła 14,77 stopnia Celsjusza, czyli była niższa od średniej wieloletniej z okresu 1981-2010 o 0,59 st. C.
Lipiec 2024 był też mniej deszczowy od porównywalnego z 2020 roku, a i spadło ogółem o 121,9 milimetra deszczu mniej, niż było to w roku ubiegłym.
*
Tym samym mogę potwierdzić swoje niedawne słowa, że ocieplenie klimatu nie dotyczy Irlandii i Unia Europejska może sobie mówić, co chce, ale powinni zaznaczać, że z wyłączeniem Zielonej Wyspy. Wówczas przestanę się ich czepiać, przynajmniej pod tym względem.
Bogdan Feręc
Źr. Met Eireann
Fot. CC BY-SA 2.0 Chris / CC BY-SA 4.0 Djm-leighpark