Najwyższy współczynnik zatrudniania od 25 lat

Z najnowszego Badania Aktywności Pracy Central Statistics Office wynika, że ​​w drugim kwartale br. liczba osób pracujących wzrosła o 88,4 tys., czyli o 3,5%, do 2 milionów 643 tysięcy.

Wskaźnik zatrudnienia w drugim kwartale 2023 r. wzrósł do ponad 74% i był najwyższy od chwili, gdy zaczęto zbierać takie dane w 1998 r. Wskaźnik zatrudnienia kobiet wynosi obecnie 70,5% i również jest najwyższy od rozpoczęcia badania w 1998 r. Z danych CSO dowiadujemy się też, że ​​największy wzrost zatrudnienia rok do roku odnotowano w administracji publicznej i sektorze obronnym, natomiast największy procentowy spadek zatrudnienia nastąpił w sektorze rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, który jest obecnie niższy o 6,3%.

Niezależnie od niedawnych zwolnień w branży technologicznej, liczba zatrudnionych w sektorze informacji i komunikacji wzrosła w ujęciu rocznym o 8500 do 173 400 osób i wzrosła także liczba osób pracujących w budownictwie, z 2900 do 170 200.

Ilość bezrobotnych w drugim kwartale roku wyniosła 121,2 tys. osób, a stopa bezrobocia wyniosła 4,4%, czyli ponownie wzrosła. Stopa bezrobocia wśród młodych osób w wieku 15-24 lata wzrosła w drugim kwartale roku do 12,2% w porównaniu z 11,4% w roku poprzednim. Irlandzki Urząd Statystyczny podaje jednocześnie, że 31 900 osób pozostaje długotrwale bezrobotnych, co oznacza wzrost o 100 osób w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Źr. CSO

Tymczasem szacowana łączna liczba godzin przepracowanych tygodniowo w ciągu trzech miesięcy od kwietnia do czerwca wzrosła o 1,1 mln godzin, czyli o 1,3%, w porównaniu z 84,1 mln godzin przepracowanych w tym samym czasie w roku ubiegłym.

Minister przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia Simon Coveney z zadowoleniem przyjął dane dotyczące zatrudnienia, jakie opublikowane zostały przez CSO i powiedział:

– Kolejny kwartał z rzędu osiągnęliśmy nowy rekord największej liczby osób zatrudnionych w naszym kraju niż kiedykolwiek wcześniej, przy miesięcznej stopie bezrobocia w lipcu wynoszącej zaledwie 4,3%. To świadectwo ciężkiej pracy i niezwykłej odporności irlandzkiej przedsiębiorczości.

Minister finansów Michael McGrath stwierdził natomiast, że dane sugerują, iż rynek pracy funkcjonuje obecnie na poziomie maksymalnym lub prawdopodobnie przekraczającym swoje możliwości.

Michael McGrath:

– Ponieważ, jak wynika z ilości ogłoszeń o pracę, popyt na pracę jest nadal wysoki, w najbliższej perspektywie rynek pracy prawdopodobnie pozostanie napięty. Stwarza to rosnące ryzyko nasilenia presji płacowej. Polityka rządu skoncentruje się zatem na łagodzeniu wąskich gardeł po stronie podaży, unikając jednocześnie przyczyniania się do spirali płacowo-cenowej, która mogłaby zaszkodzić naszej konkurencyjności i mieć wpływ na naszą gospodarkę.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Graf. CSO

Photo by Marvin Meyer on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kolejki do szpitali
Irlandzki brak optym