Badanie, w którym oceniono stan ponad 200 000 osób, wykazało niebudzący wątpliwości związek pomiędzy występowaniem zbyt dużej masy ciała a utratą zębów. Badanie przeprowadzone przez japońskich naukowców potwierdziło, że im wyższe jest BMI, tym większe ryzyko utraty zębów. Podsumowujący je artykuł ukazał się w serwisie naukowym PLOS One.
W badaniu przekrojowym, które objęło dane prawie 234 000 uczestników w wieku 20–74 lata, zbadano indeks masy ciała, stabilność i lokalizację zębów oraz wiek pacjentów. Wykazano, że im wyższe BMI, tym większe ryzyko utraty zębów – zwłaszcza u osób po 40. roku życia. Naukowcy z zespołu kierowanego przez dr Mayu Hayashi z Shiga University of Medical Science podkreślili znaczenie uzyskania prawidłowej wagi, wczesnych wizyt u dentysty oraz leczenia chorób przyzębia i próchnicy u osób otyłych.
Warto jednak zauważyć, że w swoim badaniu japońscy autorzy za otyłość (ang. obesity) uznali wynik BMI ≥ 25,0 kg/m2, który wg kryteriach przyjętych m.in. w Polsce oznacza nadwagę (otyłość I stopnia: 30,0–34,99 kg/m2; otyłość II stopnia: 35,0–39,99 kg/m2; otyłość skrajna: ≥ 40,0 kg/m2).
Wyniki badania
Badanie japońskich naukowców wykazało, że:
– wyższe BMI miało wyraźny związek z mniejszą liczbą zębów własnych u dorosłych powyżej 40. roku życia,
– osoby otyłe straciły więcej zębów, zwłaszcza tylnych, w porównaniu do osób z prawidłowym BMI,
– osoby otyłe znacznie rzadziej zachowywały zęby trzonowe i siekacze centralne szczęki,
– palenie tytoniu w połączeniu z otyłością zwiększało ryzyko utraty zębów,
– otyłość jest czynnikiem ryzyka utraty zębów niezależnie od płci, wieku oraz nawyków palenia.
W celu przeprowadzenia badań lekarze z Shiga University of Medical Science współpracowali z firmą Sunstar. Przeanalizowali związek między BMI a liczbą zębów w każdej grupie wiekowej. Następnie porównali zakres utraty zębów u osób z BMI powyżej 25,0 kg/m2 oraz osób nieotyłych, korzystając z roszczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego oraz danych kontrolnych.
Wypadaniu zębów można zapobiegać
Biorąc pod uwagę uzyskane wyniki badań, naukowcy wskazali szereg środków zapobiegających utracie zębów. Stwierdzili m.in., że obniżenie masy ciała i rzucenie palenia jest niezbędne do ograniczenia ryzyka utraty zębów u osób z otyłością. Ważne jest również wczesne zapobieganie chorobom przyzębia i próchnicy zębów, które bezpośrednio powodują utratę zębów.
Oprócz tego należy zadbać o odpowiednią pielęgnację jamy ustnej – szczególnie w przypadku zębów tylnych, u których ryzyko utraty jest większe. Badania wykazały, że te środki zapobiegawcze, w połączeniu z właściwym przeżuwaniem pokarmu oraz prawidłowymi nawykami żywieniowymi, mogą być pomocne w zachowaniu uzębienia.
Źródło: www.dentonet.pl
Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med.
Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash