Na Zachodnim Brzegu co dwa dni ginie palestyńskie dziecko
W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy gwałtownie wzrosła liczba ofiar wśród najmłodszych na Zachodnim Brzegu oraz we Wschodniej Jerozolimie. Od października ubiegłego roku było to 143 zabitych i 440 rannych palestyńskich dzieci. W tym czasie w wyniku przemocy związanej z konfliktem zginęło też dwoje dzieci izraelskich.
Liczba ofiar budzi poważny niepokój, bo oznacza niepotrzebne i nadmierne użycie siły wobec najbardziej bezbronnych. Dochodzi do niego w 10 z 11 gubernatorstw na Zachodnim Brzegu, przy czym ponad połowa takich sytuacji miała miejsce w Dżeninie, Tulkarmie i Nablusie. Obszary te w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowały wzrost liczby dużych, militarnych operacji, co wskazuje na ich rosnący zakres i intensywność.
Dzieci mieszkające na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, od lat są narażone na straszliwą przemoc. Wraz z eskalacją działań wojennych w Strefie Gazy ich sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu. Często słyszymy o palestyńskich dzieciach zatrzymywanych w drodze ze szkoły do domu lub zastrzelonych podczas spaceru po ulicach. Przemoc musi się natychmiast skończyć
– powiedziała Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF.
W Palestynie i Izraelu jej prawdziwy koszt będzie mierzony w życiach dzieci – tych straconych i tych, które na zawsze zostały przez nią zmienione. Najmłodsi desperacko potrzebują zakończenia przemocy i trwałego politycznego rozwiązania kryzysu, aby mogli w pełni wykorzystać swój potencjał w pokoju i bezpieczeństwie
– podkreśliła.
Rosnące napięcia na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, mają również wpływ na fizyczne i psychiczne zdrowie tysięcy dzieci i rodzin. Najmłodsi żyją teraz w codziennym strachu o swoje życie, zgłaszają, że boją się chodzić po swoich dzielnicach lub dojeżdżać do szkoły.
Już przed 7 października 2023 r. dzieci na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, były narażone na najwyższy poziom przemocy od 20 lat, a w ciągu pierwszych 9 miesięcy ubiegłego roku zginęło 41 palestyńskich i 6 izraelskich dzieci. Zostały one również poważnie dotknięte ograniczeniami w przemieszczaniu się, co zakłóca ich codzienne życie.
UNICEF ponawia swój apel do stron konfliktu o natychmiastowe zaprzestanie i zapobieganie dalszym poważnym naruszeniom praw dzieci, w tym ich zabijaniu i okaleczaniu. Strony muszą w tym zakresie przestrzegać swoich zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego. Prawo dzieci do życia musi być przestrzegane, a dzieci nigdy nie powinny być celem przemocy, bez względu na to, kim lub gdzie się znajdują.
UNICEF Polska