Na wschodnim wybrzeżu może powstać potężna siłownia wiatrowa

Projekt nazwany Codling Wind Park wkrótce może nabrać tempa, ponieważ opracowano już plan budowy morskiej farmy wiatrowej, która znajdować się będzie u wybrzeży hrabstwa Wicklow.

Pomysłodawcą siłowni i miejsca jej budowy jest Fred. Olsen Seawind i EDF Renewables, a oba przedsiębiorstwa niebawem złożą wniosek do irlandzkiego Urzędu Planowania Przestrzennego, a będzie to największy z projektów, jaki powstanie w ramach projektów energetyki odnawialnej, które powstają lub będą powstawać na morzu. Firmy mają zamiar złożyć wniosek już w przyszłym tygodniu, a spodziewają się, że nie będą mieć specjalnych problemów z uzyskaniem zgody, gdyż wpisuje się on w ustawę planowania obszarów morskich w zakresie energetyki odnawialnej i krajowej polityki klimatycznej.

Codling Wind Park znajdować się będzie od 13 do 22 kilometrów od wybrzeża hrabstwa Wicklow, a konkretnie na wysokości pomiędzy Greystones i Wicklow, ale i połączony zostanie podmorskim kablem z podstacjami energetycznymi na półwyspie Poolbeg.

Graf. Codling Wind Park

Farma wiatrowa ma mieć moc docelową 1300 MW i pozwoli na usunięcie z irlandzkiej atmosfery 1,7 mln ton CO2. Kiedy ten obiekt już powstanie i zostanie uruchomiony, stanowić będzie ponad jedną czwartą całego celu podłączeń morskich do sieci elektroenergetycznej kraju do 2030 roku.

Zanim projekt ujrzał światło dzienne, przez kilkanaście lat prowadzone były badania na lądzie oraz morzu, w tym geofizyczne, które określiły najlepsze parametry do umiejscowienia tej farmy wiatrowej, powiedział dyrektor projektu Codling Wind Park Scott Sutherland, który dodał:

–  To wielki moment dla działań na rzecz klimatu, dla irlandzkiej niezależności energetycznej i dla lokalnych społeczności, które będą czerpać korzyści z projektu. To jedna z największych inwestycji w infrastrukturę energetyczną, jaką kiedykolwiek widziano w Irlandii, a praca nad nią to niezwykle ekscytujący projekt. Jesteśmy pewni naszego wniosku, który powstał na podstawie szczegółowych badań, studiów i ocen lokalnego środowiska oraz konsultacji z zainteresowanymi stronami, co jest zgodne z najwyższymi irlandzkimi i międzynarodowymi standardami oceny oddziaływania na środowisko i planowania.

– We wniosku uwzględniono ostrożne i kompleksowe podejście, uwzględniając szeroki zakres czynników, w tym lokalne warunki dna morskiego i pływy, walory krajobrazowe i morskie, geologię, archeologię, życie morskie, ornitologię i obszary chronione. Wniosek jest ukoronowaniem lat ciężkiej pracy zespołu projektowego. Z niecierpliwością czekamy na jego przejście przez system planowania, a następnie na dostarczenie pełnego zakresu korzyści ekonomicznych i środowiskowych, jakie projekt przyniesie Irlandii, w kontekście zmiany klimatu i lokalnej społeczności. 

Jeżeli wniosek uzyska zgodę, jego budowa powinna rozpocząć się najdalej w początkach 2027 roku, a prąd zacznie płynąć jeszcze przed końcem tego dziesięciolecia. Budowa Codling Wind Park da około 1000 miejsc pracy podczas realizacji projektu, a przy obsłudze, konserwacji i eksploatacji pracować ma łącznie 75 osób.

Pierwsze plany, jakie zakładały budowę Codling Wind Park, mówiły, iż do wytworzenia 1300 megawatów prądu, potrzebne będzie ustawienie 420 turbin wiatrowych, jednak postęp w tej dziedzinie jest na tyle szybki, że obecnie planuje się ustawienie 68 turbin, a każda będzie miała łączną wysokość 314 metrów. Jeżeli natomiast zastosowane zostaną niższe, bo 288-metrowe, będzie ich 75.

Bogdan Feręc

Źr. Business Plus

Graf. Codling Wind Park

Image by brisch27 from Pixabay

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia traci młod
Od niedzieli zmiany