Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Na wolność wyjdzie 138 przestępców

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Więzienia wymyślono bardzo dawno temu, a od zawsze miały spełniać jedną właściwie funkcję, więc odizolować od społeczeństwa jednostki, które temu w jakiś sposób zagrażają lub szkodzą.

Więzienia miały też w swojej podstawowej funkcji pełnić rolę resocjalizacyjną, jednak nie zawsze się to udaje i po wyjściu na wolność, co wynika ze statystyk, większość byłych osadzonych wraca na drogę występku.

Służba Więzienna w Irlandii postanowiła, że na święta Bożego Narodzenia udzieli skazanym 138 czasowych przepustek, więc osadzeni, będą mogli pojawić się w swoich domach. Dla porównania, w roku ubiegłym wydano 139 świątecznych przepustek, a w 2022 było ich 129. W 2021 roku tylko 70 więźniów mogło cieszyć się rodzinnym Bożym Narodzeniem, a w 2020 roku zaledwie 37. Całkiem dużo świątecznych przerw w odbywaniu kary zastosowano w 2019 roku i było ich 113.

Jak dodaje Służba Więzienna, długość przepustek jest różna i waha się od kilku godzin do nawet tygodnia.

We wszystkich jednak przypadkach więzień musi stosować się do bardzo surowych zasad, a jeżeli choć jedna zostanie złamana, osadzony na przepustce musi liczyć się z aresztowaniem i odesłaniem do zakładu karnego. Może też zostać dodatkowo ukarany, co wynika z regulaminu więziennego i przepisów w tym zakresie.

Większość więźniów, którzy w tym roku otrzymają świąteczne przepustki, kończy już swoje wyroki, ale podczas rozpatrywania wniosku branych jest pod uwagę wiele czynników, wiec również cały okres pobytu w więzieniu i zachowanie w nim osadzonego. Na przepustkę raczej nie mogą liczyć więźniowie, którzy popełnili ciężkie przestępstwa lub mają bogatą przeszłość kryminalną, choć niekiedy i oni takie otrzymują.

Najczęściej dzieje się to ze względów humanitarnych, więc poważnej choroby w rodzinie lub śmierci członka rodziny.

O przyznawaniu przepustki dla więźnia informowane są Garda i Służba Łączności z Ofiarami z oddziału Służby Więziennej, a obecnie stosuje się coraz częściej środki nadzoru, więc elektroniczne opaski na nogi, by osadzony na przepustce, był pod kontrolą.

Bogdan Feręc

Źr. Breaking News

Photo by Deleece Cook on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version